Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Cieszynie - nie ma już granicznego szlabanu

0
Podziel się:

Mieszkańcy Cieszyna i Czeskiego
Cieszyna świętowali w nocy z czwartku na piątek na granicznym
moście Przyjaźni wejście do strefy Schengen.

Mieszkańcy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna świętowali w nocy z czwartku na piątek na granicznym moście Przyjaźni wejście do strefy Schengen.

Przy dźwięku góralskich trombit i huku sztucznych ogni burmistrzowie obu miast symbolicznie przepiłowali graniczny szlaban.

Parę minut przed północą cieszyniacy po przemówieniach burmistrzów przeszli przez most, aby w ten sposób zamanifestować swoją jedność.

Podczas uroczystości na granicy burmistrzowie Cieszyna Bogdan Ficek i Czeskiego Cieszyna Vit Slovaczek podpisali umowę o zacieśnieniu współpracy, a komendanci straży miejskich - o utworzeniu wspólnych patroli, które zaczną pracę w marcu przyszłego roku.

Wśród uczestników uroczystości był m. in. premier Jerzy Buzek, który wywodzi się ze Śmiłowic na Zaolziu.

"Mnie kiedyś przemycano przez tę granicę, miałem 10-12 lat, żebym mógł odwiedzić dom rodzinny. Większość rodziny mieszkała po tamtej stronie. Potem, gdy w Beskidach przypadkowo przekroczyłem granicę, przesłuchiwano mnie. To było nienormalne. Teraz wracamy do normalności. Będziemy mieli swoje obyczaje, swój język, nie wyrzekamy się swych systemów wartości, ale jesteśmy otwarci. Teraz mamy wspólnotę. Most, który dzielił, teraz łączy" - powiedział PAP b. premier.

"W lipcu lub w sierpniu przejdę między dwoma granicznymi mostami w Cieszynie, górnym i dolnym. Wiele razy, gdy spacerowałem nad brzegiem Olzy, miałem ochotę po prostu wejść do wody i przejść na drugą stronę. Było jednak zbyt wielu pograniczników, żołnierzy, często uzbrojonych po zęby. Teraz mogę to zrobić" - wspominał Buzek.

Zwierzchnik diecezji cieszyńskiego Kościoła ewangelicko-augsburskiego biskup Paweł Anweiler powiedział: "Spełniają się wielkie marzenia mojego wielkiego poprzednika księdza seniora Franciszka Michejdy." Franciszek Michejda urodził się w Olbrachcicach na Śląsku Cieszyńskim. Był pastorem ewangelickim i wybitnym działaczem narodowym na Śląsku Cieszyńskim. Zmarł w 1921 roku, rok po podziale Cieszyna.

Zadowolenia nie krył burmistrz Cieszyna Bogdan Ficek. "To wielkie szczęście być burmistrzem Cieszyna w takim momencie, bo wyobrażam sobie, co czuł burmistrz 87 lat temu, gdy miasto było dzielone" - powiedział.

Dodał, że Cieszyn i Czeski Cieszyn wkrótce połączy także tramwaj, który kursował w mieście przed podziałem w 1920 roku. "Z przyczyn finansowych ułożenie nowych torów budowa nowej zajezdni jest niemożliwa, ale będzie kursował pojazd, przypominający tamten tramwaj" - zapewnił.

Uroczystość na granicy poprzedził na rynku w Cieszynie festyn "Pożegnanie z granicą"; wystąpili m. in. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" i "Trubadurzy".

Układ z Schengen został podpisany 14 czerwca 1985 roku (był modyfikowany w późniejszych latach). W nocy z czwartku na piątek przyłączyło się do niego dziewięć nowych krajów Unii (z wyjątkiem Cypru, Bułgarii i Rumunii)
, w tym Polska. Obecnie należą do niego 24 kraje.(PAP)

szf/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)