Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Częstochowie zaczął działać Konsulat Honorowy Czech

0
Podziel się:

Konsulat Honorowy Czech oficjalnie rozpoczął w czwartek działalność w
Częstochowie. To drugie, po poznańskim, takie przedstawicielstwo tego kraju w Polsce. W przyszłym
roku planowane jest uruchomienie konsulatów honorowych Czech na Dolnym Śląsku oraz w woj.
kujawsko-pomorskim.

Konsulat Honorowy Czech oficjalnie rozpoczął w czwartek działalność w Częstochowie. To drugie, po poznańskim, takie przedstawicielstwo tego kraju w Polsce. W przyszłym roku planowane jest uruchomienie konsulatów honorowych Czech na Dolnym Śląsku oraz w woj. kujawsko-pomorskim.

"Otwarcie konsulatu w Częstochowie nawiązuje do bogatej tradycji przedwojennych konsulatów honorowych, których działalność została zakończona w latach 50., ponieważ ich filozofia nie odpowiadała warunkom systemu socjalistycznego" - powiedziała Gabriela Tomankova z ambasady Czech w Polsce.

Jeszcze kilka lat temu w Polsce działały czeskie konsulaty generalne. Zamknięto je ze względów oszczędnościowych, uznając, że po wejściu Polski i Czech do UE i strefy Schengen taka forma przedstawicielstwa nie jest już potrzebna. Najpierw działalność zakończył konsulat generalny we Wrocławiu, a latem zeszłego roku - jako ostatni - w Katowicach.

Nowa strategia czeskiej ambasady zmierza do utworzenia w Polsce całej sieci aktywnie działających konsulatów honorowych. Ten w Częstochowie obejmie swoim zasięgiem woj. śląskie i łódzkie. Honorowym konsulem, decyzją czeskiego ministra spraw zagranicznych, został częstochowianin, przedsiębiorca i działacz gospodarczy Jarosław Krykwiński.

Nowy konsul to długoletni przedstawiciel czeskiej spółki Veletrhy Brno w Polsce, a od kilkunastu lat także właściciel Agencji Promocji Eksportu - firmy zajmującej się organizowaniem wyjazdów polskich przedsiębiorców na międzynarodowe targi. Agencja współpracuje m.in. z Targami Brneńskimi w Czechach.

Jako konsul Krykwiński zamierza skupić się na sprawach współpracy gospodarczej, ale - jak zastrzega - nie tylko. Chce także ożywić współpracę kulturalną i sportową oraz zachęcać młodzież do nauki języka czeskiego i zwiedzania tego kraju.

Siedzibą honorowego konsula jest odrestaurowana w ubiegłym roku Kamienica Kupiecka w centrum Częstochowy, przy Alei Najświętszej Maryi Panny.

Konsula honorowego wskazują władze tego państwa, które ma on reprezentować na terenie innego kraju. Ma to ma być osoba godna tej funkcji, ciesząca się nieposzlakowaną opinią, dobrze sytuowana. Konsul honorowy nie pobiera wynagrodzenia. Pełni funkcję głównie reprezentacyjną, ale także służy pomocą obywatelom. (PAP)

mab/ la/ gma/

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)