Notowania

wiadomości
09.10.2012 12:54

W czwartek decyzja w sprawie strajku w kopalniach JSW

W najbliższy czwartek związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zamierzają podjąć ostateczną decyzję o terminie i formie strajku w kopalniach firmy. Według wstępnej propozycji 19 października kopalnie miałyby stanąć na całą dobę.

Podziel się
Dodaj komentarz

W najbliższy czwartek związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zamierzają podjąć ostateczną decyzję o terminie i formie strajku w kopalniach firmy. Według wstępnej propozycji 19 października kopalnie miałyby stanąć na całą dobę.

Związkowcy z JSW spierają się z zarządem o sprawy płacowe i warunki umów z nowymi pracownikami firmy. W miniony piątek ogłosili, że w związku z brakiem porozumienia "są zmuszone do podjęcia dalszych kroków" i zagroziły strajkiem.

"Spotkanie, podczas którego komitet protestacyjno-strajkowy podejmie decyzję o terminie i sposobie prowadzenia akcji, zaplanowaliśmy na czwartek. Strajk to ostateczność. Nadal mamy nadzieję, że wcześniej dojdzie do rozmów prowadzących do porozumienia" - powiedział we wtorek PAP rzecznik komitetu protestacyjno-strajkowego Piotr Szereda.

Potwierdził, że związkowcy rozważają zorganizowanie trwającego całą dobę strajku 19 października, nie chciał jednak przesądzać, czy do tego dojdzie. "Decyzja zapadnie w czwartek" - zapowiedział.

Według informacji przedstawicieli zarządu spółki, nadal "deklaruje on chęć rozwiązania wszelkich spornych kwestii i w tym celu proponuje powrócić do klimatu rozmów i ustaleń", poczynionych podczas wcześniejszej tury negocjacji. Rzeczniczka spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer zapewniła, że podczas poprzednich rozmów zarząd był gotowy do sporych ustępstw zarówno w kwestii wynagrodzeń, nowych umów, jak i dni wolnych od pracy.

Toczące się w JSW spory zbiorowe dotyczą tegorocznego wzrostu płac oraz warunków umów zawieranych z nowymi pracownikami spółki. 6 lipca związkowcy przeprowadzili w kopalniach strajk ostrzegawczy - załoga nie pracowała przez dwie godziny na każdej z czterech zmian. Po tym proteście strony wróciły do rozmów, jednak mimo kilku spotkań nie osiągnięto kompromisu.

Związkowcy chcą m.in. zmian w umowach zawieranych z nowymi pracownikami, argumentując, że pozbawiają one młodych górników części uprawnień. Domagały się też 7-procentowej podwyżki wynagrodzeń, choć w toku negocjacji zredukowały swoje żądania do 4,3 proc. oraz wypłaty dodatkowej, jednorazowej premii.

Przedstawiciele zarządu JSW przypominają, że realny wzrost wynagrodzeń w spółce jest większy od proponowanych wskaźników, ponieważ od tego roku załoga otrzymuje także dodatkowe premie, powiązane z efektami pracy. Związki zawodowe dotąd formalnie nie zaakceptowały tego motywacyjnego mechanizmu płacowego.

Jastrzębska Spółka Węglowa zatrudnia ponad 22,8 tys. pracowników, natomiast zatrudnienie w całej grupie JSW to niemal 30 tys. osób. W ubiegłym roku spółka przyjęła do pracy blisko 1,5 tys. osób. Grupa JSW zarobiła ponad 2 mld zł.(PAP)

mab/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz