Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W czwartek międzynarodowa konferencja na pięciolecie Polski w UE

0
Podziel się

"Polska i UE. Pięć lat po rozszerzeniu" -
pod takim hasłem odbędzie się w czwartek w Warszawie
międzynarodowa konferencja, która będzie centralnym wydarzeniem
obchodów 5. rocznicy przystąpienia Polski do UE.

bEhtZUUR

"Polska i UE. Pięć lat po rozszerzeniu" - pod takim hasłem odbędzie się w czwartek w Warszawie międzynarodowa konferencja, która będzie centralnym wydarzeniem obchodów 5. rocznicy przystąpienia Polski do UE.

Polska wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku.

Udział w konferencji mają wziąć m.in. prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans- Gert Poettering, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz byli premierzy: Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Józef Oleksy, Jerzy Buzek i Leszek Miller.

bEhtZUUT

W konferencji udział wezmą też m.in.: minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, wicepremier Czech Alexandr Vondra, komisarz UE Danuta Huebner, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski.

Kolejni goście to: były przewodniczący PE Pat Cox i szef Grupy Mędrców Felipe Gonzalez Marquez.

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz poinformował w środę, że w imieniu rządu zwrócił się do Kancelarii Prezydenta z propozycją, aby Lech Kaczyński - jako gość honorowy - zabrał głos podczas konferencji.

"Na razie nie ma jeszcze ustaleń. Od jakiegoś czasu staram się dodzwonić (do Kancelarii Prezydenta). Mam nadzieję, że prezydent przyjmie zaproszenie i zabierze głos jako gość honorowy" - powiedział Dowgielewicz.

bEhtZUUZ

Minister poinformował, że konferencję otworzą premier Donald Tusk razem z szefem KE Jose Manuelem Barroso. Jak dodał, przemawiać będą też były premier Jan Krzysztof Bielecki - który podpisał umowę stowarzyszeniową z UE oraz były premier Leszek Miller (za jego rządów Polska wstąpiła do Unii). "To politycy, którzy w symboliczny sposób zamykają klamrą polską drogę do Unii Europejskiej" - ocenił Dowgielewicz.

W konferencji nie weźmie udziału były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który - jak wyjaśnił Dowgielewicz - przebywa za granicą; nad udziałem zastanawia się zaś były prezydent Lech Wałęsa.

Międzynarodową konferencję, która odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki, organizuje Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Obrady toczyć się będą w ramach dwóch paneli tematycznych - "Pięć lat po rozszerzeniu. Spoglądając wstecz" oraz "Zjednoczona Europa, Nowe wyzwania".

Dyskusję w ramach pierwszego panelu poprzedzi prezentacja krótkiego filmu dokumentalnego zrealizowanego z okazji obchodów.

bEhtZUVa

Można się spodziewać, że przy okazji konferencji pojawią się kwestie związane z doświadczeniami czeskiej prezydencji (Czesi obecnie kierują pracami UE) i z przygotowaniami do objęcia przez Polskę przewodnictwa w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 roku.

W środę i czwartek w Warszawie (również w PKiN) odbywa się kongres Europejskiej Partii Ludowej. Bierze w nim udział - obok szefów KE i PE - kilkunastu szefów państw i rządów. (PAP)

eaw/ mrr/ ura/ bk/

bEhtZUVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)