Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W czwartek nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. opłat za mosty

0
Podziel się

W przyszły czwartek odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy zwołana
na wniosek PiS - poinformował rzecznik rady Sławomir Paszkiet. Radni klubu PiS chcą wykreślenia ze
strategii transportowej Warszawy zapisów dotyczących opłaty za przejazd przez mosty.

bErjWiiJ

W przyszły czwartek odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy zwołana na wniosek PiS - poinformował rzecznik rady Sławomir Paszkiet. Radni klubu PiS chcą wykreślenia ze strategii transportowej Warszawy zapisów dotyczących opłaty za przejazd przez mosty.

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy odbędzie się o godz. 17, wcześniej o godz. 10 odbędzie się zwyczajna sesja.

PiS chciał zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy w piątek, który jest ostatnim dniem przed ciszą wyborczą przed niedzielnym referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

bErjWiiL

Wniosek PiS ws. nadzwyczajnej sesji wpłynął do biura Rady Warszawy w czwartek późnym popołudniem. Przewodniczący rady ma obowiązek zwołania takiej sesji w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

PiS zarzuciło prezydent stolicy, że chce wprowadzić opłaty za przejazd mostami - chodzi o zapis w Strategii zrównoważonego rozwoju system transportowego Warszawy do 2015 r. Gronkiewicz-Waltz zapewniła jednak, że nie ma zamiaru "podjąć prac nad wprowadzeniem opłat dla kierowców za przejazd mostami, tunelami i inną miejską infrastrukturą".

Zastępczyni rzecznika prasowego ratusza Agnieszka Kłąb w oświadczeniu przesłanym PAP w czwartek podkreśliła jednocześnie, że pomysł wprowadzenia opłat za przejazd przez mosty i tunele, to pomysł z czasów kadencji PiS. "W związku z pojawiającymi się zarzutami o rzekomych planach wprowadzenia opłat dla kierowców za przejazd mostami, tunelami i inną miejską infrastrukturą informujemy, że zapis ten został sformułowany i wpisany w przygotowywanym jeszcze za kadencji Prawa i Sprawiedliwości w projekcie Strategii Zrównoważonego Rozwoju Systemu Transportowego Warszawy" - napisała Kłąb.

Kaczyński pytany o tę kwestię powiedział, że "jakiś urzędnik w lipcu 2006 roku umieścił tego rodzaju projekt w swoich propozycjach, które nie zostały przez nikogo podjęte". "Poza tym, to były czasy pana Marcinkiewicza, który był wtedy komisarzem Warszawy. Więc sprawa jest w rodzinie, bo Marcinkiewicz dzisiaj bardzo gorąco popiera panią prezydent" - dodał.

bErjWiiR

W przedstawionym przez Kłąb projekcie Strategii w wersji z 27 lipca 2006 roku czytamy m.in.: "Niezależnie od opłat za parkowanie, w dalszej przyszłości - w celu ograniczania używania samochodów osobowych oraz powiązania korzystania z infrastruktury drogowej z ponoszeniem kosztów jej budowy i eksploatacji - rozważone będą możliwości wprowadzenia w Warszawie: - opłat za korzystanie z wybranych elementów układu drogowego (np. mostów i tuneli) - opłat za wjazd do obszaru centralnego".

Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział PAP, że zapis, który został w dokumencie umieszczony, gdy komisarzem był Marcinkiewicz, łagodził wcześniejszy, który powstał za prezydentury Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Podkreślił, że zapis ten jednoznacznie mówił, że takie opłaty zostaną wprowadzone.(PAP)

kno/ malk/ mow/

bErjWijm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)