Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W czwartek przekazanie Polsce kolejnych akt śledztwa ws. Katynia

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej informacji o przekazanych dotychczas materiałach
#

# dochodzi więcej informacji o przekazanych dotychczas materiałach #

06.04. Moskwa (PAP) - Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej w czwartek przekaże stronie polskiej kolejną partię akt śledztwa, jakie w latach 1990-2004 Główna Prokuratura Wojskowa FR prowadziła w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku.

Poinformowało o tym w środę PAP źródło w Prokuraturze Generalnej FR. Przekazanie tych dokumentów nastąpi w jej siedzibie.

Akta rosyjskiego śledztwa w sprawie Katynia liczą 183 tomy, z czego 36 objętych zostało klauzulą "tajne" i "ściśle tajne", a 80 - do "użytku służbowego". 67 tomów to materiały jawne. Rosja przekazała Polsce dotychczas 137 tomów akt - 67 tomów jawnych i 70 - z adnotacją "do użytku służbowego".

Do przekazania zostało więc 10 tomów akt z adnotacją "do użytku służbowego" i 36 tomów - z klauzulą "tajne" i "ściśle tajne", a także postanowienie Głównej Prokuratury Wojskowej FR o umorzeniu śledztwa, które również zostało przez stronę rosyjską utajnione.

Przekazane dotychczas Polsce 137 tomów akt rosyjskiego śledztwa bada Instytut Pamięci Narodowej, który od listopada 2004 r. prowadzi polskie śledztwo ws. zbrodni katyńskiej. Rosyjskie akta zostały przekazane Polsce w trzech transzach: pierwsze 67 tomów przekazano 8 maja 2010 r. (przekazał je w Moskwie pełniącemu obowiązki prezydenta Bronisławowi Komorowskiemu prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wraz z deklaracją, że praca nad odtajnieniem wszystkich tomów śledztwa będzie kontynuowana), kolejne 20 tomów - 23 września i ostatnie 50 tomów - 3 grudnia 2010 r.

Dokumentacja ta trafiła do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Warszawie i jest tam obecnie analizowana i tłumaczona.

Według IPN, pierwsze 67 przekazanych tomów okazało się tożsamych z materiałami badanymi przez prokuratorów IPN w październiku 2005 r. w Moskwie. Kolejne 20 tomów rosyjskiego śledztwa zawierało już nowe, dotąd nieznane materiały. Najważniejsze dokumenty tych akt to: listy wywozowe jeńców polskich z obozu ostaszkowskiego zamordowanych wiosną 1940 r. przez NKWD, protokoły przesłuchań funkcjonariuszy NKWD oraz dokumentacja z poszukiwania świadków zbrodni katyńskiej.

Ostatnią transzę 50 tomów akt IPN otrzymał dopiero w marcu br. i w związku z tym nie są one jeszcze przebadane przez jego prokuratorów. Jak podała PAP Kancelaria Prezydenta, która sporządziła kopie rosyjskiej dokumentacji dla Archiwum Akt Nowych i Centralnego Archiwum Wojskowego, są to m.in. kopie dokumentów, kartotek i wykazów imiennych (np. polskich jeńców zmarłych w obozach NKWD w latach 1939-1940) i protokoły zeznań naocznych świadków.

Strona polska wciąż czeka na odtajnienie i udostępnienie kolejnych 46 tomów akt śledztwa wraz z postanowieniem o jego umorzeniu, które - jak twierdzi IPN - ma fundamentalne znaczenie dla ustalenia w sposób procesowy stanu faktycznego mordu NKWD na Polakach z 1940 r.

W środę Prokuratura Generalna FR przekazała Polsce 14 tomów akt śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem. Szef głównego zarządu międzynarodowej współpracy prawnej Prokuratury Generalnej FR Saak Karapetjan oświadczył przy tej okazji, że tym samym Rosja przekazała Polsce praktycznie wszystkie dokumenty, o które ta prosiła w swoich wnioskach o pomoc prawną.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ nno/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)