Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W czwartek w Poznaniu konferencja nt. rozwoju metropolii

0
Podziel się:

Sposobom budowy metropolii w Polsce i współpracy składających się na nie
samorządów poświęcona będzie rozpoczynająca się w czwartek w Poznaniu konferencja
naukowo-samorządowa "Polskie Metropolie - dokonania i kierunki rozwoju".

Sposobom budowy metropolii w Polsce i współpracy składających się na nie samorządów poświęcona będzie rozpoczynająca się w czwartek w Poznaniu konferencja naukowo-samorządowa "Polskie Metropolie - dokonania i kierunki rozwoju".

W konferencji wezmą udział przedstawiciele środowiska naukowego, rządu oraz samorządowcy. Organizatorzy tego dwudniowego wydarzenia spodziewają się ponad 300 uczestników z całej Polski.

"Chcemy dyskutować na temat istoty aglomeracji w Polsce, ich rozwoju, integracji w ramach aglomeracji i polityki miejskiej. Zaprezentujemy, na jakim etapie integracyjnym my jesteśmy: mamy dobre doświadczenia, jedyną w Polsce strategię rozwoju obszaru metropolitalnego, całkiem niezłą integrację i współpracę. Pokażemy, że warto w niektórych rozwiązaniach ogólnokrajowych naśladować Poznań" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Prezydent Poznania jest prezesem współorganizującego wydarzenie Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Stowarzyszenie zrzesza Poznań, powiat poznański, gminy powiatu poznańskiego oraz wielkopolskie gminy i powiaty wykazujące silne związki z aglomeracją poznańską.

Według organizatorów, celem konferencji ma być określenie, jak samorządy powinny współpracować w ramach obszarów metropolitalnych, by zapewnić mieszkańcom najlepsze warunki do życia, m.in. jak organizować wspólny transport, jak rozwiązać problem gospodarki odpadami i jak wzmocnić potencjał turystyczny całej aglomeracji.

"Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że poszczególne gminy nie są w stanie realizować wszystkich zadań. Kończy się czas, gdy w każdej gminie musiało być wszystko: od żłobka po uniwersytet. Musimy postawić na współdziałanie. Dzięki współdziałaniu z Poznaniem Śrem zyskuje chociażby demograficznie. W ciągu ostatnich trzech lat o 8 proc. wzrosła liczba mieszkańców. Wynika to głównie z migracji" - mówił burmistrz Śremu Adam Lewandowski.

Swoimi dotychczasowymi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele samorządów m.in. z Warszawy, Gdańska i Wrocławia. Jak podkreślił Grobelny, w Polsce trudno mówić o jednym, wzorcowym modelu tworzenia metropolii.

Dodał, że mamy aglomeracje składające się z dwóch dominujących miast, np. Bydgoszczy z Toruniem. "Inna sytuacja jest na Śląsku, gdzie mamy do czynienia z bardzo zróżnicowanym konglomeratem wielu miejscowości, powiatów, gmin. Są też sytuacje podobne jak w Poznaniu, gdzie jest jedno centralne miasto" - powiedział.

Konferencję organizuje także samorząd województwa wielkopolskiego, Unia Metropolii Polskich i Centrum Badań Metropolitalnych UAM. (PAP)

rpo/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)