Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W dniu objęcia przez Polskę prezydencji, otwarcie nowej siedziby Europolu

0
Podziel się:

W dniu objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, w
Hadze otwarta zostanie nowa siedziba Europolu. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceszef MSWiA
Adam Rapacki i szef polskiej policji Andrzej Matejuk.

W dniu objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, w Hadze otwarta zostanie nowa siedziba Europolu. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceszef MSWiA Adam Rapacki i szef polskiej policji Andrzej Matejuk.

"To, że uroczystości te zaplanowano właśnie na dzień objęcia przez Polskę prezydencji ma symboliczne znaczenie. Polska policja aktywnie współpracuje z Europolem, mamy też w Hadze swoich oficerów łącznikowych" - powiedział w piątek PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, uroczystości zaplanowane są na godzinę 16. Otwarcia nowej siedziby dokona królowa Holandii Beatrix. Uroczystość uświetniać ma m.in. koncert Policyjnej Orkiestry Reprezentacyjnej z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu.

Od czwartku w Hadze trwa też Europejska Konwencja Szefów Policji, podczas której omawiane są m.in. kwestie związane z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości zorganizowanej oraz terroryzmu.

Prezydencja - jak powiedział PAP Sokołowski - jest jednym z głównych wyzwań czekających polską policję w najbliższym półroczu.

Formalnie za zabezpieczenia najważniejszych spotkań - z udziałem głów państw - odpowiadać będzie Biuro Ochrony Rządu. Policjanci będą jednak zaangażowani w pilotaże vip-ów, sprawdzenie pirotechniczne, zabezpieczenia tras przejazdów oraz zabezpieczanie ewentualnych demonstracji. Będą też odpowiadać za bezpieczeństwo spotkań tzw. III i IV kategorii, czyli m.in. z udziałem ekspertów.

Do zadań policjantów będzie również należeć zbieranie informacji o różnego rodzaju zagrożeniach. "Będziemy współpracować w tym zakresie z policjami innych krajów członkowskich" - dodał Sokołowski.

Powiedział, że polska policja ma także własne priorytety na rozpoczynającą się prezydencję. Jednym z nich będzie współpraca i opracowywanie rozwiązań dotyczących zwalczania przestępczości narkotykowej, szczególnie w kontekście produkcji i handlu narkotykami syntetycznymi.

"Mamy duże doświadczenie w tym zakresie. Jako drudzy na świecie, w centrum szkolenia w Legionowie stworzyliśmy - z aparatury odebranej przestępcom - laboratorium do produkcji narkotyków syntetycznych. Dzięki niemu policjanci mogą się uczyć jak rozpoznawać i zabezpieczać tego typu specyfiki, tak by nie utracić dowodów. Dowiadują się też m.in. jak rozpoznać skąd dane narkotyki pochodzą" - wyjaśnił Sokołowski.

Jak dodał problem przestępczości narkotykowej dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej. "To dochodowy interes dla grup przestępczych. Dlatego wspólnie, ponad granicami musimy współpracować w zakresie zwalczania tego problemu" - powiedział.

Europol, czyli Europejski Urząd Policji, powstał na mocy Traktatu z Maastricht. Początkowo, od stycznia 1994 r. zajmował się operacjami związanymi ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej. 1 lipca 1999 r., po ratyfikacji przez państwa członkowskie konwencji Europolu, rozpoczął pełną działalność i zajął się również zwalczaniem przestępczości związanej z handlem ludźmi, w tym pedofilią, nielegalnym obrotem substancjami radioaktywnymi i nuklearnymi, fałszowaniem pieniędzy czy terroryzmem.

W trakcie swej działalności Europol poszerzył działalność i obecnie zajmuje się również zwalczaniem handlu ludzkimi narządami, bronią, przestępstwami komputerowymi i korupcją.(PAP)

pru/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)