Notowania

wiadomości
31.07.2013 10:36

W EC Zofiówka powstanie nowy blok energetyczny za 507,8 mln zł

Kosztem ponad 507,8 mln zł w ciągu trzech lat w Elektrociepłowni Zofiówka ma powstać nowy blok energetyczny o mocy 75 megawatów elektrycznych. Spółka Energetyczna Jastrzębie (SEJ) rozstrzygnęła właśnie przetarg na jego budowę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kosztem ponad 507,8 mln zł w ciągu trzech lat w Elektrociepłowni Zofiówka ma powstać nowy blok energetyczny o mocy 75 megawatów elektrycznych. Spółka Energetyczna Jastrzębie (SEJ) rozstrzygnęła właśnie przetarg na jego budowę.

SEJ należy do notowanej na warszawskiej giełdzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) i skupia aktywa energetyczne tej firmy. Rozwój energetyki opartej na węglu oraz pochodzącym z kopalń metanie, a także gazie koksowniczym, jest częścią strategii JSW.

Budowa nowego bloku w EC Zofiówka to największa od lat inwestycja w grupie JSW tej dziedzinie. Blok zabezpieczy potrzeby energetyczne JSW oraz będzie wytwarzał ciepło (moc cieplna przekroczy 100 megawatów) dla mieszkańców Jastrzębia Zdroju.

Jak podała spółka SEJ, inwestycję zrealizuje konsorcjum, którego liderem jest Energoinstal SA, a partnerem Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Skobud. Konsorcjum złożyło najkorzystniejszą ofertę w ogłoszonym na początku ubiegłego roku przetargu. W sumie zakwalifikowanych do przetargu ofert było dziewięć, a ostateczne rozmowy prowadzone były z trzema zainteresowanymi oferentami.

Wybrane konsorcjum ma w ciągu 36 miesięcy wybudować "pod klucz" blok wyposażony w turbinę upustowo-kondensacyjną, kocioł z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym (przystosowanym do współspalania z węglem biomasy i mułów węglowych), a także wszystkie instalacje pomocnicze. Ma również połączyć nowy blok z istniejącą infrastrukturą elektrociepłowni.

Spółka Energetyczna Jastrzębie z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju działa od 1995 r., a jej jedynym udziałowcem jest JSW. Przedmiotem działalności spółki jest produkcja energii elektrycznej oraz cieplnej dla potrzeb przemysłowych i komunalnych. Spółka produkuje też sprężone powietrze i chłód dla kopalń JSW oraz świadczy rozmaite usługi związane z energetyką.

Budowa fluidalnego bloku energetycznego o mocy 75 megawatów elektrycznych w Elektrociepłowni Zofiówka to obecnie największy projekt SEJ. Przed kilkoma laty koszt budowy bloku szacowano na ok. 650 mln zł; w przetargu udało się jednak uzyskać cenę o blisko 150 mln zł niższą.

EC Zofiówka działa od 40 lat. Jej obecna moc to ok. 64 megawatów elektrycznych i ok. 280 megawatów cieplnych.

Według wcześniejszych informacji, w latach 2012-2015 r. grupa JSW założyła przeznaczenie na inwestycje w różne projekty energetyczne ponad 1 mld zł. Docelowo grupa chce stać się samowystarczalna energetycznie, zarabiając na sprzedaży nadwyżek prądu i ciepła na rynku. Obecnie energetyka grupy kapitałowej JSW pokrywa ok. 75 proc. energii zużywanej przez zakłady grupy.

Głównymi paliwami wykorzystywanymi przez grupę do produkcji energii będą paliwa towarzyszące i odpadowe, powstające w procesach wydobycia węgla oraz produkcji koksu: metan z odmetanowania kopalń, gaz koksowniczy oraz paliwa niskokaloryczne powstające w procesie uzdatniania węgla.

W ostatnim czasie SEJ zbudowała elektrociepłownię w Częstochowie o mocy 3 megawatów - do wytwarzania prądu i ciepła wykorzystano tam silnik opalany gazem koksowniczym z miejscowej koksowni.

Wśród projektów energetycznych grupy JSW znajduje się także rozbudowa elektrociepłowni w Koksowni Przyjaźń. Pięć lat temu powstał tam nowy blok energetyczny o mocy 21 megawatów. Planowane jest zwiększenie jego zdolności produkcyjnych.(PAP)

mab/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz