Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Gdańsku powstała Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich

0
Podziel się

Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich, której celem będzie m.in.
współpraca na rzecz promocji twórczości angielskiego dramaturga, powołano w czwartek w Gdańsku.

bEiJBavF

Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich, której celem będzie m.in. współpraca na rzecz promocji twórczości angielskiego dramaturga, powołano w czwartek w Gdańsku.

Jak poinformowała PAP Joanna Śnieżko-Misterek z gdańskiej Fundacji Theatrum Gedanense, Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich będzie funkcjonować w formie fundacji. Oprócz Fundacji Theatrum Gedanense tworzą ją: Fundatiei William Shakespeare z Craiovej (Rumunia), Gyulai V rszĄnh z z siedzibą w Gyula (Węgry), Shakespeare Festival im Globe Neuss z Neuss (Niemcy) oraz Big Bill Festival z Londynu (Wielka Brytania)
.

Celem nowo powołanej organizacji będzie m.in. podejmowanie wspólnych inicjatyw artystycznych, wspieranie organizacji festiwali szekspirowskich na terenie całej Europy oraz współpraca w projektach edukacyjnych.

bEiJBavH

Formuła Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich jest otwarta. Do udziału w niej zaproszone są także inne instytucje organizujące festiwale szekspirowskie w Mataro (Hiszpania), Erewaniu (Armenia), Pradze (Czechy) i Helsingor (Dania).

Fundacja Theatrum Gedanense zamierza zbudować Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Kamień węgielny pod tę inwestycję wmurowano we wrześniu 2009 r. Budowa, która ma się rozpocząć w tym roku, potrwa od 2,5 do 3 lat.

Nowy teatr powstanie w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W miejscu tym w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r. Po rozebraniu Szkoły Fechtunku w 1740 r. powstał w tym samym miejscu inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX wieku. (PAP)

rop/ hes/ mag/

bEiJBawi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)