Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Gdańsku rozpoczęły się I Katolickie Dni Społeczne dla Europy

0
Podziel się:

W czwartek w Gdańsku rozpoczęły się I Katolickie Dni Społeczne dla Europy
organizowane przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) w Brukseli i Europejskie
Centrum Solidarności. Ceremonia otwarcia odbyła się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

W czwartek w Gdańsku rozpoczęły się I Katolickie Dni Społeczne dla Europy organizowane przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) w Brukseli i Europejskie Centrum Solidarności. Ceremonia otwarcia odbyła się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

W I Katolickich Dniach Społecznych dla Europy odbywających się pod hasłem "Solidarność - wyzwaniem dla Europy" bierze udział ponad 400 gości z 30 krajów, w tym Watykanu. Są to duchowni, naukowcy, działacze społeczni, eksperci, politycy oraz młodzież.

Witając gości przewodniczący COMECE, biskup Rotterdamu Adrianus H. Van Luyn, przypomniał historię Solidarności oraz innych ruchów europejskich, których działania doprowadziły do przemian społecznych i politycznych mających miejsce po 1989 roku.

"Wydaje się to być małym cudem, że upór Solidarności przetrwał. Dzięki temu uporowi i kreatywności, pryncypialnemu powstrzymywaniu się od przemocy, Solidarność stała się inspiracją i wzorcem dla innych ruchów w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej" - mówił bp Van Luyn.

Jak zaznaczył biskup Rotterdamu, ruch Solidarność świetnie pokazał, co znaczy to słowo w wymiarze chrześcijańskim. "To zwrócenie się ku najbliższym, radość i nadzieja, która sprawia, że troska i strach innych stają się naszą własną sprawą. Jest to aktywna miłość, która nie przeszkadza postawom innych, ale pozwala im uchwycić życie we własne ręce i je na swój własny sposób kształtować" - mówił bp Van Luyn.

Dodał, że solidarność to także konkretna materialna pomoc, która umożliwia innym życie w godności, i poinformował, że w czasie Katolickich Dni odbywać się będzie zbiórka funduszy, które mają zasilić realizowany w Mołdawii projekt związany z pomocą młodym upośledzonym ludziom.

Uczestnicy ceremonii otwarcia mogli też usłyszeć specjalne przesłanie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Durao Barroso. Zostało ono nagrane wcześniej i odtworzone w czwartek w Filharmonii.

Barroso również przypomniał rolę Solidarności w procesie, którego efektem były przemiany rozpoczęte w 1989 roku. "Chciałbym złożyć hołd wszystkim ludziom, którzy odegrali rolę w tym procesie. Lech Wałęsa i ruch Solidarności odważyli się postawić wyzwanie reżimowi totalitarnemu i pokazali całemu światu, jak mocne może być dążenie do pokoju" - mówił Barroso.

Wspominając o kryzysie gospodarczym, Barroso ocenił, że wiąże się on z kryzysem etycznym. Jak dodał, zadaniem Europy powinno być "skierowanie działalności gospodarczej na dążenie do wspólnego dobra".

"Nasza Europa polega na tym, aby umieścić jednostkę ludzką: każdą jednostką ludzką i całą jednostkę ludzką w sercach naszej polityki" - mówił Barroso, składając podziękowania organizatorom gdańskiego spotkania, za ich działania zmierzające do "sprawiedliwości i solidarności".

Z kolei prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, witając gości I Katolickich Dni Społecznych dla Europy, podziękował przedstawicielom europejskich Kościołów za pomoc materialną, jaką kierowały one do Polski przed 1989 rokiem. "Wtedy po raz pierwszy w skali masowej Polacy doświadczyli, co to znaczy taka prosta ludzka solidarność" - powiedział Adamowicz.

I Katolickie Dni Społeczne dla Europy potrwają do niedzieli. Na piątek i sobotę zaplanowano cykl debat, których wspólnym hasłem będzie solidarność postrzegana kolejno na poziomie pojedynczego człowieka, rodziny, państwa, Unii Europejskiej, a na końcu - na poziomie globalnym.

Przez kolejne dni spotkania jego uczestnicy pracować też będą nad przesłaniem końcowym, którego treść zostanie odczytana w niedzielę rano pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Do udziału w tej części imprezy organizatorzy zaprosili prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Gdańska konferencja jest pierwszym spotkaniem z cyklu Katolickich Dni Społecznych dla Europy. Odbywać się one będą w różnych państwach Europy. Polska została jednogłośnie zaakceptowana przez COMECE jako pierwszy gospodarz, m.in. ze względu na dwie rocznice przypadające w tym roku: 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 20-lecie pierwszych wolnych wyborów w naszym kraju.

Spotkania mają służyć przede wszystkim przyjrzeniu się rzeczywistości Unii Europejskiej z punktu widzenia nauczania społecznego Kościoła.(PAP)

aks/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)