Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Gorzowie rozpoczyna się święto Wileńszczyzny "Kaziuk 2010"

0
Podziel się

Od czwartku w Gorzowie trwają obchody święta Wileńszczyzny "Kaziuk 2010".
Kresowiacy zapraszają mieszkańców do degustacji tradycyjnych potraw i na pokaz przygotowywania
wileńskich palm wielkanocnych.

bEguzLlx

Od czwartku w Gorzowie trwają obchody święta Wileńszczyzny "Kaziuk 2010". Kresowiacy zapraszają mieszkańców do degustacji tradycyjnych potraw i na pokaz przygotowywania wileńskich palm wielkanocnych.

W programie przewidziano także mszę świętą, wykład o świętym Kazimierzu Królewiczu, który jest patronem Polski i Litwy, a także spotkanie Kresowiaków z gorzowskimi uczniami.

"Dawniej święto Wileńszczyzny zaczynało się 4 marca, czyli w dniu śmierci św. Kazimierza, i trwało aż do Wielkiej Nocy. Teraz trwa tylko kilka dni i jest wspaniałą okazją do spotkań, wspólnych wileńskich przyśpiewek oraz przygotowywania i degustacji tradycyjnych potraw" - powiedziała PAP prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Wilhelmina Rother.

bEguzLlz

Organizatorem obchodów święta "Kaziuk 2010" jest Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, które w Gorzowie działa od 1989 roku. Jego głównym celem jest pielęgnowanie tradycji Kresów Południowo-Wschodnich, a także utrzymanie bliskich kontaktów z Polakami oraz organizacjami polskimi działającymi we Lwowie i na Kresach.

Tegoroczne święto Wileńszczyzny zakończy się w sobotę pokazem przygotowywania wileńskich palm wielkanocnych. (PAP)

mrd/ ls/

bEguzLma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)