Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Katarze odkryto pozostałości XVIII-wiecznych tłoczni daktyli

0
Podziel się

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w Katarze odkryli pozostałości
XVIII-wiecznych tłoczni daktyli - informuje serwis internetowy Gulf News.

bEgJOZXF

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w Katarze odkryli pozostałości XVIII-wiecznych tłoczni daktyli - informuje serwis internetowy Gulf News.

Odkryć dokonano na stanowiskach Al Zubarah i oddalonym od niego o 3 kilometry Furayhah, znajdujących się na północno-zachodnim wybrzeżu Kataru nad Zatoką Perską. Al Zubarah w XVIII wieku było ośrodkiem połowu pereł, a jego mieszkańcy zajmowali się też handlem.

Według dr. Tobiasa Richtera, Paula Wordswortha i Alana Walmsleya - naukowców z duńskiego Uniwersytetu Kopenhaskiego wchodzących w skład zespołu prowadzącego prace wykopaliskowe, syrop z daktyli był jednym z podstawowych składników tradycyjnej diety mieszkańców wybrzeży Zatoki Perskiej.

bEgJOZXH

Ze względu na wysoką wartość odżywczą syrop prawdopodobnie był wykorzystywany jako wysokokaloryczne źródło pożywienia, które łatwo można było przechować na pokładach łodzi do połowu pereł i statków handlowych podczas rejsów.

Kamienne zbiorniki i rynny odpływowe tłoczni były wykładane liśćmi palmy daktylowej, po czym w zbiornikach układano worki z owocami. Sok wypływający z owoców spływał rynnami do wkopanych w ziemię wielkich dzbanów magazynowych.(PAP)

jot/ agt/

bEgJOZYi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)