Notowania

pkp
10.02.2010 15:25

W Katowicach kosztem 1 mln zł powstanie tymczasowy dworzec PKP

Milion złotych kosztować będzie PKP budowa i organizacja tymczasowego dworca w Katowicach, gdzie pasażerowie będą obsługiwani co najmniej do maja 2012 r. Utrudnienia skończą się, gdy gotowy będzie nowy dworzec, budowany wraz z kompleksem handlowo-usługowym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Milion złotych kosztować będzie PKP budowa i organizacja tymczasowego dworca w Katowicach, gdzie pasażerowie będą obsługiwani co najmniej do maja 2012 r. Utrudnienia skończą się, gdy gotowy będzie nowy dworzec, budowany wraz z kompleksem handlowo-usługowym.

Jak poinformował w środę rzecznik PKP Michał Wrzosek, koleje wybrały właśnie wykonawcę prac, które rozpoczną się w kwietniu tego roku i potrwają do końca czerwca. Zajmie się tym firma Holdinwest.

Tymczasowy dworzec powstanie na tyłach dzisiejszego obiektu, czyli od strony placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej, a także w przystosowanym do tego celu tunelu pod czwartym peronem. Wejście do niego znajduje się przy ul. Marii Konopnickiej.

"Na Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej zostaną wydzielone miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych. Dworzec będzie wyposażony w dodatkowe kasy, wybudowany zostanie także kompleks kasowy na zewnątrz. Powstaną punkty informacyjne i dodatkowe sanitariaty" - zapowiedział rzecznik.

Po rozpoczęciu modernizacji nie będzie już możliwe dotarcie na dworzec kładką - szczególnie uczęszczaną przez podróżnych - od strony Placu Wilhelma Szewczyka w ścisłym centrum miasta. Najprawdopodobniej zostanie ona zamknięta 1 lipca, najdalej wtedy też ma ruszyć tymczasowy dworzec.

W czasie remontu podróżni będą mieli do dyspozycji 20 okienek kasowych, z czego większość w kontenerach na Placu Młodzieży Powstańczej, a także dwa punkty informacyjne. Na pasażerów ma też czekać blisko 30 sanitariatów i toaleta dla niepełnosprawnych. W planach jest toaleta z miejscem do przewijania niemowląt. Przy wszystkich schodach prowadzących na dworzec oraz perony pojawią się platformy do transportu osób niepełnosprawnych.

Projekt przebudowy dworca i zagospodarowania terenów przyległych będzie realizowany w trzech etapach: w pierwszym powstanie nowy budynek dworca, który będzie oddany do użytku w maju 2012 r. W następnej kolejności powstaną budynki wchodzące w skład centrum wielofunkcyjnego. Prowadzony równolegle remont peronów i prowadzących do nich tuneli ma kosztować ok. 70 mln zł.

Nowy dworzec i jego otoczenie mają powstać kosztem ok. 240 mln euro. Przestrzeń wokół dworca będzie zagospodarowana m.in. na potrzeby handlu, usług i biur. W lipcu 2009 r. PKP zawarły umowę w tej sprawie z hiszpańską firmą Neinver. Inwestycję zrealizuje firma Galeria Katowicka - spółka córka Neinver Polska i PKP.

Inwestycja ma odmienić oblicze dworca i jego okolic. Na obecnym Placu Wilhelma Szewczyka przed halą dworca, gdzie znajduje się m.in. dworzec autobusów komunikacji miejskiej, stanie kilkupiętrowy obiekt handlowy, a z boku budynek biurowy. Powstanie nowy, kameralny Plac Szewczyka, a dworzec autobusowy i biegnąca dziś tamtędy ulica Dworcowa zostaną przeniesione pod ziemię. Konstrukcje wszystkich obiektów mają być przeszklone, wokół powstanie nowa infrastruktura i zieleńce.

Katowicki dworzec należy do największych w Polsce. Codziennie przejeżdża tędy ok. 400 pociągów. Rocznie sprzedaje się tu ok. 3 mln biletów, a przez dworzec przewija się ok. 9 mln ludzi. (PAP)

mab/ bos/ gma/

Tagi: pkp, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz