Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Koninie przypomniano postać konstruktora pojazdu kosmicznego

0
Podziel się:

Pojazd księżycowy zatrzymał się w sobotę na starówce w Koninie (Wielkopolska).
Wszystko za sprawą konstruktora pojazdu LRV (Lunar Roving Vehicle) Mieczysława Bekkera, który
wychował się w tym mieście.

Pojazd księżycowy zatrzymał się w sobotę na starówce w Koninie (Wielkopolska). Wszystko za sprawą konstruktora pojazdu LRV (Lunar Roving Vehicle) Mieczysława Bekkera, który wychował się w tym mieście.

Wybitnego polskiego inżyniera i naukowca, którego 106. rocznica urodzin minęła w tym tygodniu, przypomnieli w ten sposób członkowie miejscowej Akcji Konin. Zbudowali pojazd "księżycowy", który postawili obok budynku, gdzie młody Bekker ukończył na początku lat 20. ubiegłego wieku gimnazjum humanistyczne.

"Na podstawie planów LRV zbudowaliśmy nasz własny pojazd, który jest wariacją na temat oryginalnego" - powiedział szef Akcji Konin, Bartosz Jędrzejczak. Srebrny pojazd ma koła, anteny satelitarne, dwa fotele i inne urządzenia.

"Warto jest przypominać mieszkańcom ważne, wybitne postaci, wywodzące się z ich miasta. Taką osobą jest Bekker, którego pojazd uczestniczył w trzech ostatnich misjach Apollo i służył kosmonautom do jeżdżenia po księżycu" - poinformował PAP Jędrzejczak.

Pierwszą częścią sobotniego happeningu była inscenizacja lądowania na księżycu. Dwóch chłopców, ubranych w kombinezony kosmiczne, wbiło na środku Rynku flagi Polski i Konina, "jako że Amerykanie nie zrobili tego na księżycu".

Ostatnim punktem programu sobotniej imprezy było przekazanie przez członków Akcji Konin szczytu od sztandaru klubu sportowego z 1936 r. w pobliskich Gosławicach, gdzie mieszkała rodzina Mieczysława. Podczas okupacji sztandar został ukryty, ale grot odnalazł dopiero teraz jeden z członków Akcji. W sobotę wrócił on do mieszkańców Gosławic.

Według Jędrzejczaka, w Gosławicach nadal mieszkają ludzie, którzy dobrze pamiętają młodego Bekkera i jego ojca, który był kierownikiem biura miejscowej Cukrowni.

Bekker mieszkał w Gosławicach od ósmego roku życia. W 1924 r. zdał maturę w Koninie. W 1942 r. dostał się do Kanady, a 12 lat później przeniósł się do USA.

Jak podał propagator historii Konina Tomasz Andrzej Nowak, Bekker odwiedził to miasto w 1971 r., a podczas kolejnej wizyty w 1979 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela. Do końca życia wspominał swoich konińskich kolegów i czas nauki w tym mieście.

W USA Bekker pracował w Wojskowym Laboratorium Pojazdów Terenowych i prowadził wykłady na politechnice, wkrótce został profesorem Uniwersytetu w Michigan, następnie został dyrektorem Instytutu Badań koncernu samochodowego General Motors w Santa Barbara.

Po ogłoszeniu przez NASA w 1961 roku konkursu na pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu w ramach programu Apollo Space Program, zespół instruktorów pod kierownictwem Mieczysława Bekkera rozpoczął prace objęte tym programem. Efektem tych prac było skonstruowanie pojazdu księżycowego LRV, a wykonanego przez koncern General Motors. Profesor Bekker był autorem całości rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się LRV po gruncie księżycowym.

Prof. Bekker pozostawił po sobie liczne prace naukowe, m.in. Theory of Land Locomotion, w której przedstawił nowoczesną teorię ruchu pojazdów terenowych.

Zmarł w 1989 r. w Kalifornii. Miał 84 lata.(PAP)

zak/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)