Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W kopalni Brzeszcze powstanie stacja odmetanowania za 23,7 mln zł

0
Podziel się:

Kosztem ponad 23,7 mln zł w należącej do Kompanii Węglowej (KW) kopalni
Brzeszcze powstanie nowa stacja odmetanowania. Ta położona w Małopolsce kopalnia należy do
zakładów, gdzie ze złóż węgla wydziela się najwięcej metanu w Polsce.

Kosztem ponad 23,7 mln zł w należącej do Kompanii Węglowej (KW) kopalni Brzeszcze powstanie nowa stacja odmetanowania. Ta położona w Małopolsce kopalnia należy do zakładów, gdzie ze złóż węgla wydziela się najwięcej metanu w Polsce.

"Budowa nowej, wysokoefektywnej ekonomicznie stacji odmetanowania umożliwi ujęcie, niezakłócone przesyłanie i sprzedaż metanu odbiorcom zewnętrznym, a w przyszłości wykorzystanie pozostałej ilości tego gazu jako czystego źródła energii na potrzeby kopalni" - poinformował we wtorek rzecznik KW Zbigniew Madej.

We wtorek Kompania zawarła umowę na budowę powierzchniowej stacji odmetanowania dla kopalni Brzeszcze z Przedsiębiorstwem Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki Carboautomatyka. Inwestycja ma być gotowa w niespełna półtora roku. Wykonawca został wyłoniony w przetargu.

Projekt nowej stacji odmetanowania w kopalni Brzeszcze zrodził się już kilka lat temu. Docelowo mogą znaleźć się tam także zasilane metanem silniki do produkcji energii.

Metan to gaz towarzyszący złożom węgla. Co roku w polskich kopalniach wydziela się ok. 850 mln m sześc. tego gazu. Tylko niespełna trzecia część z nich trafia do instalacji odmetanowania, a następnie jest w części wykorzystywana np. do produkcji energii. Pozostały metan odprowadzany jest do atmosfery, potęgując efekt cieplarniany.

Kopalnia Brzeszcze jest najbardziej metanową polską kopalnią. Gaz wydziela się w ścianach wydobywczych, wyrobiskach korytarzowych, drogach wentylacyjnych, a także jest ujmowany systemami odmetanowania w ścianach, przodkach chodnikowych oraz zza tam izolacyjnych.

Trafia do instalacji odmetanowania (gdzie tworzy się mieszanka metanowo-powietrzna) lub szybami wentylacyjnymi bezpośrednio w powietrze. W kopalni Brzeszcze praktycznie cały ujęty metan jest gospodarczo wykorzystywany, przede wszystkim na potrzeby zlokalizowanej w pobliskim Oświęcimiu firmy chemicznej Dwory. Pozostała część gazu wykorzystywana jest do opalania kotłów energetycznych Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej.(PAP)

mab/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)