Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Krakowie odsłonięto pomnik Jana Pawła II

0
Podziel się:

Pomnik Jana Pawła II odsłonięto w sobotę na
placu przed klasztorem oo. paulinów na Skałce. Uroczystego
poświęcenia i odsłonięcia monumentu dokonał metropolita krakowski
kardynał Stanisław Dziwisz.

Pomnik Jana Pawła II odsłonięto w sobotę na placu przed klasztorem oo. paulinów na Skałce. Uroczystego poświęcenia i odsłonięcia monumentu dokonał metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Pomnik przedstawia postać siedzącego obok tronu papieża i nawiązuje do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II, który 8 czerwca 1979 roku podczas spotkania z młodymi ludźmi na Skałce usiadł na schodach, by być bliżej nich. Słowa, jakie wypowiedział do młodych, znalazły się na cokole pomnika.

Pomnik powstał z inicjatywy oo. paulinów i krakowskiego Bractwa Kurkowego, obchodzącego w tym roku jubileusz 750-lecia. Bractwo Kurkowe jest także fundatorem pomnika. Autorem projektu jest prof. krakowskiej ASP, prof. Czesław Dźwigaj, obecny król kurkowy bractwa.

"Takim go tutaj zapamiętaliśmy. Nie usiadł na przygotowanym krześle, ale zszedł z podwyższenia, by być bliżej młodzieży. Jako pasterz ludzkości chciał być bliżej człowieka i jego spraw" - powiedział podczas odsłonięcia pomnika kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita, dziękując wszystkim "za miłość do Jana Pawła II", wyraził trzy życzenia dotyczące roli, jaką pomnik powinien spełniać. "Niech ten pomnik przypomina o darze, jakiego Bóg udzielił Kościołowi w osobie Sługi Bożego Jana Pawła II. Niech ten pomnik - dzieło rąk ludzkich - budzi myśl o dziele, jakiego Bóg dokonał przez życie i śmierć Jana Pawła II. Niech też zachęca, by wprowadzić w życie wszystkie wskazania, które płynęły z ojcowskiego serca Jana Pawła II" - powiedział kard. Dziwisz.

"Jego pomnik, stojąc niewzruszenie na tym miejscu, będzie mówił każdemu przechodzącemu, że warto życie poświęcić dla Ewangelii, tak jak to uczynił Jan Paweł II. Niech będzie znakiem dla was i przyszłych pokoleń, że kochaliście i kochacie wielkiego papieża, że miłością odpowiedzieliście na jego miłość, znakiem jego wstawiennictw u ojca miłosierdzia i znakiem jego obecności wśród nas" - mówił metropolita.

"Janie Pawle II. Nie spoczywasz w Panteonie Narodowym na Skałce, bo przerosłeś nasze i swoje oczekiwania. Jesteś zbyt wielki, dlatego właśnie twój pomnik otwierać będzie i wprowadzać do Skałecznej Krypty" - powiedział podczas uroczystości przeor klasztoru Paulinów na Skałce o. Andrzej Napiórkowski.

Skałka to wzgórze, na którym stoi barokowy kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Stanisława oraz zabudowania klasztorne oo. paulinów. Według legendy, na Skałce w 1079 roku zginął z rąk króla Bolesława Śmiałego biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa. Pomnik Jana Pawła II stoi przy wejściu na schody wiodące do kościoła i Krypty Zasłużonych.

W Krypcie Zasłużonych spoczywają prochy m.in. Jana Długosza, Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Adama Asnyka, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego i Czesława Miłosza. Rozbudowę Krypty Zasłużonych na Skałce i stworzenie centrum edukacyjno - muzealnego planuje Fundacja "Panteon Narodowy na Skałce". (PAP)

hp/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)