Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krakowie zainaugurowano 6. edycję Nocy Cracovia Sacra

0
Podziel się:

W auli św. Szymona klasztoru oo. Bernardynów pod Wawelem zainaugurowano w
środę po południu 6. edycję Nocy Cracovia Sacra. Z uwagi na duże zainteresowanie turystów krakowska
Noc Kościołów już od pięciu lat jest imprezą dwudniową i potrwa do późna w czwartek.

W auli św. Szymona klasztoru oo. Bernardynów pod Wawelem zainaugurowano w środę po południu 6. edycję Nocy Cracovia Sacra. Z uwagi na duże zainteresowanie turystów krakowska Noc Kościołów już od pięciu lat jest imprezą dwudniową i potrwa do późna w czwartek.

Niedostępne dotąd zakamarki i ukryte skarby pokaże zwiedzającym dwadzieścia krakowskich kościołów i klasztorów oraz synagoga. Tematem przewodnim są najstarsze krakowskie parafie.

Na wystawie w auli św. Szymona bernardyni zaprezentowali haftowane złotymi i srebrnymi nićmi ornaty, monstrancje, rzeźby i relikwiarze. Uwagę zwiedzających przyciągały XV-wieczne rzeźby siedzącego Jezusa frasobliwego i głowy św. Jana na misie oraz makatka ze św. Franciszkiem z tego samego wieku. Zainteresowaniem cieszyła się też kapa i ornat ręcznie haftowane złotą i srebrną nicią - dar króla Zygmunta Starego, oraz haftowana złotą nicią XVIII-wieczna kapa - dar cesarzowej Marii Teresy.

W otwartym po raz pierwszy klasztornym archiwum, do którego zgłosili się goście z całej Polski, bernardyni prezentowali rękopisy św. Szymona z Lipnicy, XVI-wieczne księgi liturgiczne, jeden z pierwszych krakowskich druków - inkunabuł wydany w roku 1475 i inne cenne zbiory.

"Cieszymy się z tego, że możemy pokazać część naszych skarbów w miejscu, gdzie 560 lat temu wszystko się zaczęło. W 1453 roku, kiedy św. Jan Kapistran przybył do Krakowa, właśnie w tym miejscu założył pierwszy kościół i klasztor prowincji Ojców Bernardynów. To dziedzictwo i dzieła naszych współbraci, którzy przez 560 lat służą mieszkańcom Krakowa i pielgrzymom, mogą państwo podziwiać" - powiedział gwardian klasztoru oo. Bernardynów o. Fidelus Maciołek.

Jak podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, "żadne inne miasto nie ma takich tradycji kościelnych". "Dzięki tym nocom dajemy możliwość mieszkańcom, żeby dotknęli tego sacrum tworzonego z potrzeby ducha i świadczącego o historii miasta, państwa, Kościoła i o całym naszym dziedzictwie" - powiedział Majchrowski, dziękując metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi za możliwość rozpoczęcia i kontynuowania cyklu Cracovia Sacra.

"Cracovia Sacra to jest dzielenie się dorobkiem wieków i dlatego gratuluję inicjatywy panu prezydentowi" - powiedział z kolei kard. Dziwisz i podkreślił zadowolenie z faktu, iż Cracovia Sacra łączy się z przypadającym 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. "Ukazanie dorobku ducha i dzielenie się nim z innymi to jest bardzo piękne uczczenie jutrzejszego święta" - powiedział kardynał.

Podczas tegorocznej Nocy Sakralnej turyści będą mogli m.in. po raz pierwszy zwiedzić kościół i zakrystię ss. Karmelitanek Bosych, zobaczyć kancjonały ss. Benedyktynek w Staniątkach, wystawę "Altembasy i inne skarby łączone z Kaplicą Zygmuntowską" w Bazylice Archikatedralnej na Wawelu i wystawę "Sankt Petersburg oczami Aniołów - Widok z Soboru Św. Izaaka", przygotowaną przez Państwowe Muzeum "Katedra św. Izaaka" w Sankt Petersburgu w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku (oo. Karmelici).

W klasztorze oo. Dominikanów zaprezentowany zostanie po ponad 100 latach XV-wieczny obraz Matki Boskiej Chórkowej, będący - według konserwatorów - najstarszym wizerunkiem tego typu w Polsce.

Wstęp do wszystkich miejsc jest bezpłatny, do kilku z nich obowiązują bezpłatne wejściówki. Wydarzeniu towarzyszą liczne koncerty, wystawy oraz organizowany już po raz czwarty przez Instytut dziedzictwa konkurs na najpiękniejszy bukiet z okazji Matki Boskiej Zielnej "Cudowna Moc Bukietów".

Noc Cracovia Sacra organizowana jest przez Urząd Miasta Krakowa. W ubiegłorocznej edycji kościoły i klasztory odwiedziło ponad 37 tys. osób. (PAP)

hp/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)