Notowania

rok
21.11.2008 14:44

W Krakowie zainaugurowano Rok Przedszkolaka

W Krakowie zainaugurowano w piątek ogólnopolską kampanię Bliżej Przedszkolaka. Realizowany w jej ramach w Małopolsce Rok Przedszkolaka ma za zadanie upowszechnić idee i potrzeby edukacji przedszkolnej dzieci w wieku 3-5 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Krakowie zainaugurowano w piątek ogólnopolską kampanię Bliżej Przedszkolaka. Realizowany w jej ramach w Małopolsce Rok Przedszkolaka ma za zadanie upowszechnić idee i potrzeby edukacji przedszkolnej dzieci w wieku 3-5 lat.

Zadaniem programu jest uświadomienie rodzicom potrzeby wczesnej edukacji dziecka, promowanie tej edukacji, informowanie o możliwościach dostosowania form wychowania przedszkolnego do potrzeb lokalnego środowiska oraz aktywizowanie nauczycieli i rodziców dla upowszechnienia edukacji przedszkolnej w środowiskach wiejskich.

Działania mają być skierowane zarówno do nauczycieli, jak i rodziców oraz dzieci - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Małopolskim Kuratorium Oświaty.

W Małopolsce przewidziano w ramach programu prowadzenie kampanii informacyjnej w miastach i gminach, konferencję naukową, finał Ogólnopolskiego Forum Wychowania Przedszkolnego, dyskusje z udziałem nauczycieli i rodziców oraz festiwal dziecięcy.

Krakowska inauguracja była pierwszą w kraju. Pomysłodawcami ogólnopolskiej kampanii społeczno-informacyjnej są Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola oraz Instytut Doskonalenia Nauczycieli Eurokreator. Kluczowymi partnerami kampanii są: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Biuro Rzecznika Praw Dziecka, Polski Komitet Narodowy UNICEF oraz organizacje pozarządowe.

"Plany edukacji wczesnoszkolnej są w naszym odczuciu próbą dokończenia tej wielkiej reformy edukacji, która zaczęła się 9 lat temu. Objęcie obowiązkiem szkolnym dzieci 6-letnich i obowiązek przygotowania przedszkolnego dla dzieci 5-letnich to jest to, co przed 9 laty zapisano jako wyrównywanie szans edukacyjnych, wczesne rozpoznawanie talentów, ale z drugiej strony również wczesne likwidowanie deficytów, które miałyby się pojawić" - powiedział małopolski kurator oświaty Artur Dzigański.

"Im wcześniej to zostanie zrobione, tym większe szanse będą miały dzieci na powodzenie i sukcesy w szkole" - zaznaczył.

Według prezesa Centrum Edukacyjnego Bliżej Przedszkola, Roberta Halika, "wczesna edukacja dziecka jest bardzo nisko postrzegana w społeczeństwie, ale badania pokazują, że są to działania konieczne". "Edukacja przedszkolna to nic innego jak edukacja dla przyszłości, ponieważ pozwoli na przygotowanie dzieci do aktywnego udziału w społeczeństwie" - podkreślił Halik.

Województwo małopolskie pod względem wskaźnika upowszechnienia wychowania przedszkolnego dla dzieci poniżej 6. roku życia zajmuje czwarte miejsce w kraju po województwach: opolskim, śląskim i wielkopolskim. (PAP)

hp/ hes/ jra/

Tagi: rok, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz