Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W KSP pierwszy w kraju wydział ds. przestępczości pseudokibiców

0
Podziel się:

W Warszawie powstał policyjny wydział ds. zwalczania przestępczości
pseudokibiców. Jest to pierwsza w kraju wyspecjalizowana komórka zajmująca się m.in. szkoleniem
tzw. spottersów - policjantów nawiązujących współpracę z kibicami.

W Warszawie powstał policyjny wydział ds. zwalczania przestępczości pseudokibiców. Jest to pierwsza w kraju wyspecjalizowana komórka zajmująca się m.in. szkoleniem tzw. spottersów - policjantów nawiązujących współpracę z kibicami.

Stołeczny wydział ds. zwalczania przestępczości pseudokibiców rozpoczął pracę w czerwcu, a jego funkcjonariusze są szkoleni w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Na razie liczy ok. 20 osób. Pierwsze z nich mają rozpocząć pracę podczas rozgrywek tegorocznej ekstraklasy, które ruszają 6 sierpnia.

Spottersi pojawią się także na stadionach podczas piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 roku. Jednak ich rolą nie będą działania operacyjne. Imprezy sportowe będą, tak jak dotąd, zabezpieczane przede wszystkim przez funkcjonariuszy prewencji oraz policyjnych wywiadowców.

Głównym zadaniem spottersów, czyli policjantów, którzy zajmują się na co dzień zabezpieczaniem imprez masowych, będzie współpraca z kibicami. Spotter to funkcjonariusz, który jest fanem piłki nożnej, zna specyfikę swojego klubu, jego kibiców i nastrojów występujących w tym środowisku.

Spottersi będą uczestniczyć w odprawach przed zabezpieczeniem meczów, proponować trasy przemarszów pochodów kibiców i oceniać zagrożenie ze strony pseudokibiców i chuliganów. Na stadionach - w sytuacjach konfliktowych - spotter razem ze służbami ochrony mógłby np. prowadzić mediacje pomiędzy kibicami a ochroną.

Policji zależy, aby spotter działał jawnie i przede wszystkim był znany kibicom swojego klubu. "Spotter to po prostu policjant i jednocześnie kibic. Do jego zadań należy utrzymywanie kontaktów z klubem, z kibicami i z osobami odpowiedzialnymi za zabezpieczenie imprez" - powiedział dziennikarzom naczelnik wydziału ds. zwalczania przestępczości pseudokibiców KSP, nadkom. Radosław Ścibiorek.

Mł. asp. Piotr Szczerba będzie spottersem kibiców Legii Warszawa. Jak sam mówi, jego najważniejszym zadaniem będzie zdobycie zaufania kibiców i pokazanie, że policja nie jest ich wrogiem.

Powodzenie projektu wprowadzenia policyjnych spottersów w środowiska kibiców - jak przyznają sami policjanci - nie będzie zadaniem łatwym. Istotnym czynnikiem jest odpowiedni dobór policjantów, którzy mają pełnić tę funkcję, i to, na ile będą oni otwarci na tę współpracę i czy będą potrafili odpowiednio porozumieć się z kibicami. Drugim ważnym czynnikiem jest to, czy ich działalność zostanie zaakceptowana przez samych kibiców.

Spottersi razem z kibicami są obecni na meczach zarówno w kraju, jak i za granicą, gdzie współpracują z lokalną policją. Niektórzy z polskich policjantów występowali już w roli spottersów podczas mistrzostw piłkarskich w 2006 r. w Niemczech i w 2008 r. w Austrii i Szwajcarii, gdzie pomagali, informowali, a czasem nawet negocjowali pomiędzy polskimi kibicami a lokalnym władzami i stróżami prawa. (PAP)

gdyj/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)