Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W kwietniu Warszawskie Spotkania Teatralne

0
Podziel się

"Babel" w reż. Mai Kleczewskiej, "Kaspar" w reż. Barbary Wysockiej i
"Trylogia" w reż. Jana Klaty - m.in. te spektakle znajdą się w nurcie głównym tegorocznych
Warszawskich Spotkań Teatralnych, które potrwają od 1 do 15 kwietnia.

bEgywrxN

*"Babel" w reż. Mai Kleczewskiej, "Kaspar" w reż. Barbary Wysockiej i "Trylogia" w reż. Jana Klaty - m.in. te spektakle znajdą się w nurcie głównym tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych, które potrwają od 1 do 15 kwietnia. *

Program festiwalu zaprezentowano podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Dyrektor organizującego festiwal Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Maciej Nowak zwrócił uwagę, że Warszawskie Spotkania Teatralne 2011 mają w tym roku podwójną numerację: "30/31". Nowak przypomniał, że 30., jubileuszowy festiwal miał odbyć się w kwietniu ubiegłego roku. Odwołano go w związku z katastrofą smoleńską. Decyzja o odwołaniu wywołała ogromną dyskusję, pojawiło się wiele krytycznych komentarzy.

bEgywrxP

"Wydarzenia smoleńskie, które na wiele miesięcy zogniskowały uwagę milionów ludzi, budzą nostalgię za tym, by teatr znowu umiał zarządzać zbiorowymi emocjami. Ta refleksja to rzeczywisty dorobek 30. Warszawskich Spotkań Teatralnych, które choć nie odbyły się, wzbudziły więcej intelektualnego fermentu niż niejedna z poprzednich, realnie zaistniałych edycji. Dlatego uznaliśmy, że nie możemy ich pominąć w ostatecznym rozrachunku" - uważa Nowak.

W nurcie głównym festiwalu publiczność zobaczy 10 przedstawień, będą to m.in. "Babel" w reż. Mai Kleczewskiej (Teatr Polski z Bydgoszczy)
, "Bruno Schulz: Mesjasz" w reż. Michała Zadary (Schauspielhaus, Wiedeń)
, "Kaspar" w reż. Barbary Wysockiej (Wrocławski Teatr Współczesny) oraz "Szosa Wołokołamska" w tej samej reżyserii (Teatr Polski, Wrocław) i "Trylogię" w reż. Jana Klaty (Narodowy Stary Teatr w Krakowie).

Ważnym dopełnieniem nurtu głównego będzie cykl "Rekomendacje Warszawskie" w którym pokazane zostaną przedstawienia teatrów z Warszawy. Publiczność zobaczy m.in. przedstawienia Teatru Ateneum ("Moja córeczka", reż. Marek Fiedor), Teatru Imka ("Dzienniki", reż. Mikołaj Grabowski), Teatru Narodowego ("Lenz", reż. Barbara Wysocka, "Mewa", reż. Agnieszka Glińska oraz "Tango" w reż. Jerzego Jarockiego), TR Warszawa ("Między nami dobrze jest", reż. Grzegorz Jarzyna).

W cyklu "Wałbrzych Fest" zaprezentowane zostaną przedstawienia Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. "Przywozimy pięć spektakli z najciekawszego dzisiaj teatru(...). To teatr zupełnie fascynujący, teatr nowoczesny, nawiązujący dialog z tamtejszą publicznością" - opowiadał Nowak. Pokazane zostaną m.in. przedstawienia duetu Monika Strzępka/Paweł Demirski: "Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej" oraz "Niech żyje wojna!!!".

bEgywrxV

Festiwal w dużej części poświęcony będzie także teatrowi dla dzieci i młodzieży. W ramach małych Warszawskich Spotkań Teatralnych pokazane zostaną spektakle dla dzieci z m.in. Teatru Maska w Rzeszowie, Teatru Atofri w Poznaniu i Białostockiego Teatru Lalek. Uzupełnieniem tego cyklu będą też "Rekomendacje Warszawskie małych WST", czyli pokazy spektakli dla najmłodszych w realizacji scen warszawskich.

Honorową patronką małych Warszawskich Spotkań Teatralnych jest Henryka Krzywonos-Strycharska. "Te spotkania są dla mnie o tyle ważne, że przybliżają najmłodszych do teatru, pokazują im sztukę, inspirują ich" - mówiła Krzywonos-Strycharska.

Z Warszawskimi Spotkaniami Teatralnymi współpracuje w tym roku Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza, które - razem z Instytutem Teatralnym - przeprowadza w lutym audyt teatrów pod względem ich dostępności dla niepełnosprawnych. Na razie zbadano tylko kilka stołecznych teatrów, jak się okazało - na razie najlepiej przystosowanym teatrem do potrzeb niepełnosprawnych jest Teatr Powszechny.

Festiwalowi będzie towarzyszyło wiele imprez - m.in. promocja książki Magdaleny Raszewskiej "30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010" (2 kwietnia). W trakcie festiwalu blogi prowadzić będą Dorota Masłowska i Tomasz Bartoń, znajdą się tam ich refleksje na temat obejrzanych przedstawień. (PAP)

bEgywrxW

agz/ ls/

bEgywryq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)