Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W kwietniu wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wyniósł 20,3 pkt

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w kwietniu tego roku o 1,9 pkt
wobec marcowego odczytu i wynosi obecnie 20,3 pkt - poinformowały we wtorek TNS Polska oraz Związek
Banków Polskich.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w kwietniu tego roku o 1,9 pkt wobec marcowego odczytu i wynosi obecnie 20,3 pkt - poinformowały we wtorek TNS Polska oraz Związek Banków Polskich.

"Kolejny miesiąc z rzędu rośnie główny indeks Pengab, po wielu miesiącach spadków. Optymistycznie wyglądają również prognozy makroekonomiczne" - podkreślił we wtorek na konferencji prasowej prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Marcin Idzik z TNS Polska zaznaczył, że prognozy dla rynku kredytowego, a także te dotyczące sytuacji ekonomicznej kraju, gospodarstw oraz przedsiębiorstw również napawają optymizmem.

Idzik poinformował, że poprawia się sytuacja na rynku kredytów dla gospodarstw domowych. Wskaźnik prognoz dla tych kredytów wyniósł w kwietniu 57 pkt, czyli o 15,8 pkt więcej niż w marcu tego roku. Z kolei wskaźnik oceny dla tego segmentu osiągnął 30,4 pkt, co stanowi wzrost o 7 pkt wobec ubiegłego miesiąca.

Idzik wskazał, że w kwietniu 53 proc. badanych banków udzieliło więcej kredytów konsumpcyjnych, niż w ubiegłym miesiącu. W kwietniu Polacy zaciągnęli też więcej kredytów mieszkaniowych i samochodowych. Również w kwietniu wzrosła liczba kredytów dla przedsiębiorstw mogących mieć problem z ich spłatą. Dotyczyło to 20 proc. badanych banków.

Wskaźnik prognoz dla kredytów udzielanych przez banki firmom wzrósł z kolei o 3 pkt i wyniósł 28 pkt Natomiast wskaźnik ocen sytuacji na rynku kredytów przedsiębiorstw osiągnął 9,6 pkt, co oznacza wzrost o 1,5 pkt wobec marca br.

W kwietniu więcej kredytów inwestycyjnych i obrotowych wobec marca tego roku udzieliło odpowiednio 23 proc. i 29 proc. banków. Wzrosła też liczba kredytów dla przedsiębiorstw mających problemy z ich spłatą.

Poprawiły się również prognozy dla depozytów gospodarstw domowych. W kwietniu 46 proc. banków odnotowało wzrost wartości bieżących depozytów, a 48 proc. banków - depozytów terminowych.

W kwietniu wzrósł także wskaźnik prognoz dla depozytów podmiotów gospodarczych do 3 pkt, co oznacza wzrost o 7,21 pkt wobec marca. Wskaźnik ocen w tym segmencie wyniósł 5,4 pkt i pozostał bez zmian w porównaniu z ubiegłym miesiącem.

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy 50 proc. badanych banków oczekuje, że zdecydowanie więcej niż do tej pory będzie udzielało kredytów mieszkaniowych. Na wzrost liczby kredytów konsumpcyjnych i lokat długoterminowych dla osób prywatnych liczy odpowiednio: 61 proc. i 19 proc. banków.

W ciągu najbliższych dwóch kwartałów 28 proc. badanych banków przewiduje poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw. 19 proc. banków ocenia, że zmieni się na korzyść sytuacja gospodarstw domowych. O poprawie sytuacji ekonomicznej całej gospodarki mówi 21 proc. banków.

Z badania wynika, że przewidywana inflacja na koniec 2013 roku powinna wynieść 2,53 proc.(PAP)

dol/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)