Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W listopadzie festiwal filmów azjatyckich "Pięć Smaków" w Warszawie

0
Podziel się:

Polska premiera "Wielkiego mistrza" w reżyserii Wong Kar-waia, historii
inspirowanej życiem legendarnego mistrza chińskich sztuk walki Ip Mana, jest w programie 7. edycji
Festiwalu Filmowego "Pięć Smaków", która potrwa w Warszawie od 4 do 11 listopada.

Polska premiera "Wielkiego mistrza" w reżyserii Wong Kar-waia, historii inspirowanej życiem legendarnego mistrza chińskich sztuk walki Ip Mana, jest w programie 7. edycji Festiwalu Filmowego "Pięć Smaków", która potrwa w Warszawie od 4 do 11 listopada.

Program imprezy, poświęconej kinematografii z Azji, przedstawił na poniedziałkowej konferencji prasowej w stolicy dyrektor festiwalu Jakub Królikowski.

Urodzony w Szanghaju, a od lat pracujący w Hongkongu Wong Kar-Wai zaliczany jest do czołówki azjatyckich reżyserów. Jego filmy prezentowano m.in. na festiwalach w Berlinie, Cannes i Locarno. Do najbardziej znanych należą "Chungking Express" (1994), "Happy Together (1997), "Spragnieni miłości" (2000).

Ip Man (1893-1972), o którym opowiada najnowszy film reżysera - "Wielki mistrz" ("The Grandmaster", 2013; pokaz na warszawskim festiwalu 6 listopada), pochodził z Foshan w południowych Chinach i był mistrzem Wing Chun, jednego ze stylów chińskich sztuk walki, określanych wspólnie jako Wushu. Legenda głosi, że jednym z uczniów Ip Mana był Bruce Lee.

Główną rolę w zrealizowanej przez Wong Kar-Waia biografii mistrza zagrał Tony Leung, wielka gwiazda azjatyckiego kina, aktor znany m.in. z filmów: "Hero", "Ostrożnie, pożądanie", "Trzy królestwa", "Chungking Express", "Happy Together" i "Spragnieni miłości" (za ten film dostał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Cannes).

W "Wielkim mistrzu" u boku Leunga wystąpiła znana chińska aktorka Zhang Ziyi, mająca w dorobku role m.in. w "Przyczajonym tygrysie, ukrytym smoku", "Wyznaniach gejszy" i dramacie "Hero".

Jedna z sekcji na tegorocznym festiwalu "Pięć Smaków" poświęcona będzie Hongkongowi. Znajdą się w niej filmy najważniejszych twórców tamtejszej kinematografii, m.in. obrazy Johnniego To - np. "Bohater nie umiera nigdy", "Running on Karma", "Wybór mafii".

"Bohater nie umiera nigdy", film nakręcony przez To w 1998 roku, jest, jak opisują organizatorzy festiwalu, "zanurzoną w romantycznej nostalgii historią rywalizacji oraz przyjaźni dwóch zabójców, którzy przestali pasować do zasad nowego świata - inspirowaną klasycznym kinem Kurosawy i Sergio Leone".

"Running on Karma" (2003) to z kolei "podszyta filozoficznym namysłem" opowieść o tańczącym w nocnym klubie byłym mnichu oraz policjantce w pogoni za mordercą.

Fabułę filmu "Wybór mafii" (2005) organizatorzy festiwalu opisują tak: "Wybory szefa Wo Shing, potężnej organizacji przestępczej: dwóch rywali, uświęcona tradycja i skomplikowane sieci zależności w hipnotycznej narracji, punktowanej wybuchami przemocy".

Publiczność "Pięciu smaków" obejrzy też filmy m.in. z: Wietnamu, Singapuru, Korei Południowej, Japonii i Tajlandii. Festiwal organizowany będzie m.in. w kinach Muranów i Luna. Program imprezy dostępny jest na stronie www.piecsmakow.pl. Poza klasycznymi tytułami uznanych twórców, znalazły się w nim najciekawsze azjatyckie filmy wyprodukowane w ostatnich latach. (PAP)

jp/ mrt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)