Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
22.10.2011 19:52

W Lublinie powstanie siedziba Platformy Sztuk Performatywnych

Utworzenie w Lublinie siedziby biura Wschodnioeuropejskiej Platformy Sztuk Performatywnych zakłada podpisane w sobotę porozumienie między władzami miasta i Instytutu Adama Mickiewicza.

Podziel się
Dodaj komentarz

Utworzenie w Lublinie siedziby biura Wschodnioeuropejskiej Platformy Sztuk Performatywnych zakłada podpisane w sobotę porozumienie między władzami miasta i Instytutu Adama Mickiewicza.

East European Performing Arts Platform (EEPAP)- Wschodnioeuropejska Platforma Sztuk Performatywnych powstała z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza i została zorganizowana w ramach zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji.

Platforma ma na celu wspieranie rozwoju teatru i tańca w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem państw Partnerstwa Wschodniego.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn podpisali w sobotę porozumienie o współpracy, które zakłada utworzenie w Lublinie siedziby biura EEPAP. Ma ono działać od stycznia 2012 r.

"Lublin zyskuje (w Instytucie Adama Mickiewicza - PAP) znakomitego partnera w realizacji strategii budowania w tym mieście centrum kompetencji wschodnich" - powiedział Żuk.

Wschodnioeuropejska Platforma Sztuk Performatywnych powstała z myślą o stworzeniu możliwości wymiany, współpracy, wzajemnych kontaktów między artystami sztuk performatywnych i menedżerami kultury z krajów Unii Europejskiej i tych położonych za jej wschodnią granicą. Projekt obejmuje 18 europejskich państw. "Ta liczba będzie się zwiększać" - powiedziała kuratorka i autorka projektu w Instytucie Marta Keil.

Do Platformy przystępują zarówno indywidualni artyści, jak i instytucje kultury, organizacje pozarządowe, ale też krytycy, badacze kultury. Biuro, które zostanie utworzone w Lublinie, będzie się zajmowało koordynowaniem współpracy między uczestnikami Platformy, ich kontaktowaniem, ale też organizacją wyjazdów studyjnych oraz prowadzeniem strony internetowej EEPAP.

"Strona ta to rodzaj narzędzia, punktu kontaktowego dla artystów, kuratorów, dyrektorów festiwali czy ośrodków tanecznych. Jest tam możliwość prezentowania swojej twórczości, poszukiwania partnerów do projektów artystycznych" - dodała Keil.

Keil powiedziała, że badania przeprowadzone na zlecenie Instytutu pokazały, iż środowiska artystyczne w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej tak naprawdę się nie znają. "Nawet jeśli mamy wspólną historię, to nie ma wspólnego doświadczenia. To oczywiście ogromne uproszczenie, ale tam gdzie przebiega granica Schengen, tam jest w jakiś sposób zamknięty, przerwany obieg kultury" - powiedziała.

Dlatego -jak tłumaczyła - podstawowym zadaniem EEPAP jest usprawnienie tych wzajemnych kontaktów i "uruchomienie obiegu kultury". "Zależy nam też na tym, aby artyści pracujący w tej części Europy stali się także znani kuratorom, producentom w Europie Zachodniej i reszcie świata" - dodała Keil.

Pierwszy zjazd uczestników Wschodnioeuropejskiej Platformy Sztuk Performatywnych miał miejsce na początku października w Krakowie. Kolejny ma się odbyć jesienią przyszłego roku w Lublinie.(PAP)

ren/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz