Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W maju i czerwcu liczenie wodniczki w Polsce

0
Podziel się:

Ogólnopolskie liczenie wodniczki w ramach
projektu ochrony tego ptaka za unijne pieniądze Life Wodniczka
odbędzie się w maju i czerwcu - poinformował w czwartek PAP Michał
Maniakowski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP),
które realizuje projekt. OTOP szuka wolontariuszy do tej akcji.

Ogólnopolskie liczenie wodniczki w ramach projektu ochrony tego ptaka za unijne pieniądze Life Wodniczka odbędzie się w maju i czerwcu - poinformował w czwartek PAP Michał Maniakowski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), które realizuje projekt. OTOP szuka wolontariuszy do tej akcji.

Wodniczka będzie liczona nad Biebrzą i Narwią oraz na Pomorzu Zachodnim. To główne miejsca w Polsce, gdzie występuje ten rzadki ptak, ale będzie również liczona w miejscach, gdzie były dawne stanowiska jej występowania - z wyjątkiem południa Polski i Śląska. Na ochronę wodniczki UE przeznaczyła 5,4 mln euro. Projekt będzie realizowany do 2010 roku.

Wodniczkę - określaną mianem najrzadszego ptaka śpiewającego w Europie - liczy się na podstawie obserwacji właśnie śpiewających samców.

Jak poinformował Maniakowski, tegoroczna ogólnopolska inwentaryzacja wodniczki wpisuje się w wieloletni monitoring gatunku, prowadzony przez OTOP od połowy lat 90. Uzyskane informacje są wykorzystywane do badań naukowych, ale też do planowania działań ochronnych w skali lokalnej, krajowej i międzynarodowej.

Liczenia będą prowadzone od 20 maja, w danym miejscu OTOP chce liczyć te ptaki dwa razy, z wyjątkiem doliny Biebrzy, gdzie ze względu na rozległość terenu jest to niemożliwe. Liczenia zaczną się na Pomorzu Zachodnim. Nad Biebrzą, gdzie jest najwięcej tych ptaków w Polsce, potrwają do końca czerwca.

Projekt Life Wodniczka jest realizowany przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które jest polskim partnerem BirdLife International (Międzynarodowa Rada Ochrony Ptaków). Partnerami są też: Biebrzański Park Narodowy, Woliński Park Narodowy oraz Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. To największy w Polsce projekt ochrony gatunkowej; finansowany jest w 75 proc. przez fundusz Life-Nature.

Wodniczka (Acrocephalus paludicola) była dawniej bardzo popularnym ptakiem, który występował na obszarach bagiennych w całej Europie. Zanikł, gdy większość tych terenów została osuszona, by wykorzystać je rolniczo. Najwięcej wodniczki ocalało we wschodniej Polsce, na Białorusi, Ukrainie, Litwie oraz na Węgrzech. Wodniczka wymaga specyficznych siedlisk, podmokłych, ale też terenów otwartych, co oznacza konieczność np. koszenia bagiennych łąk.

Jak podaje OTOP, liczba śpiewających samców wodniczki w Polsce szacowana jest na ok. 3,5 tys. i jest to 17 proc. populacji tego ptaka na świecie i 80 proc. populacji w Unii Europejskiej. Wodniczka jest najrzadszym i jednocześnie jedynym globalnie zagrożonym gatunkiem z rzędu wróblowych w kontynentalnej części Europy.

W 2004 roku polski rząd podpisał porozumienie w sprawie ochrony wodniczki w ramach Konwencji Bońskiej o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt. Częścią tego porozumienia jest europejski plan ochrony wodniczki.

Projekt Life Wodniczka jest realizowany w siedmiu miejscach na Pomorzu Zachodnim i dwóch nad Biebrzą: na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego i w jego otulinie na łącznym obszarze 42 tys. hektarów.

Jak powiedział w czwartek PAP Krzysztof Górski z OTOP, w dniach 5- 6 mają nad Biebrzą spotkają się koordynatorzy projektu z całej Polski, ale też gość z Białorusi, by próbować podsumować dotychczasowe efekty projektu. Obejmuje on m.in. koszenia bagiennych łąk oraz wykup gruntów pod rezerwaty wodniczkowe. (PAP)

kow/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)