Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W maju w Warszawie - konferencja nt. redukcji szkód związanych z używaniem narkotyków

0
Podziel się:

Redukcja szkód zdrowotnych związanych z
używaniem narkotyków i pomoc uzależnionym będzie tematem
międzynarodowej konferencji, która odbędzie się od 13 do 17 maja w
Warszawie.

Redukcja szkód zdrowotnych związanych z używaniem narkotyków i pomoc uzależnionym będzie tematem międzynarodowej konferencji, która odbędzie się od 13 do 17 maja w Warszawie.

Organizatorzy konferencji - przedstawiciele organizacji pozarządowych z Polski i Wielkiej Brytanii - działają w ramach Ruchu Redukcji Szkód. Jak poinformowali w czwartek na konferencji prasowej w Rodzinnej Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień "Monar", to inicjatywa mająca na celu pomoc osobom uzależnionym, które nie są w stanie poddać się terapii polegającej na całkowitym odstawieniu narkotyków.

Ruch działa więc na rzecz ograniczenia wśród uzależnionych np. zakażeń HIV/AIDS, żółtaczką typu B, chorób przenoszonych przez krew. W tym celu tzw. street-workerzy (pracownicy uliczni) realizują m.in. programy wymiany igieł i strzykawek wśród osób narkotyzujących się.

Według Adama Nyka z Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień, również "Monar" prowadzi takie działania. "Rocznie wymieniamy ok. 60 tys. igieł i strzykawek wśród osób uzależnionych" - powiedział. Podkreślił jednocześnie, że organizacja jest jednak nastawiona raczej na całkowite wyeliminowanie uzależnienia.

Według Grzegorza Króla z Europejskiej Sieci Współpracy na Rzecz Przeciwdziałania Narkomanii i Infekcjom w Więzieniach, redukcja szkód polega m.in. na prowadzeniu programów rehabilitacyjnych opartych na metadonie (środku podawanym w uzależnieniu od heroiny - niweluje głód narkotykowy, nie wyniszcza organizmu). "Majowa konferencja ma uświadomić społeczeństwu, że redukcja szkód to nie tylko metadon. To również szereg działań profilaktycznych i edukacja społeczeństwa" - mówił Król.

Konferencja będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce. W skali światowej odbędzie się po raz 18. Pierwszy raz takie spotkanie zorganizowano w 1990 r. w Liverpoolu. W kolejnych latach konferencje odbywały się w różnych krajach m.in. w Kanadzie, Irlandii, Słowenii, Indiach.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele ONZ, organizacji pozarządowych, naukowcy, przedstawiciele instytucji rządowych i instytucji odpowiadających za egzekwowanie prawa, sędziowie, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, organizacji skupiających użytkowników narkotyków i innych.

Honorowy patronat nad imprezą objął minister zdrowia. Wspiera ją także m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF.

Z danych przedstawionych w czerwcu 2006 r. przez Biuro ONZ ds. Walki z Narkotykami ok. 200 mln ludzi na świecie zażywa narkotyki. Liczba osób uzależnionych od narkotyków wynosi około 25 mln. Najbardziej rozpowszechnionym narkotykiem na świecie jest marihuana, którą pali 162 mln ludzi. Opiaty (substancje pozyskiwane z maku lekarskiego, czyli np. opium, heroinę i morfinę) stosuje około 16 mln ludzi. Od kokainy uzależnionych jest około 13 mln ludzi.(PAP)

ktt/ pz/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)