Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Małopolsce przeprowadzono Powszechny Spis Muzyków Polskich

0
Podziel się:

450 zespołów muzycznych, 800 chórów i 150 orkiestr zarejestrowano podczas
trwającego już od roku w Małopolsce Powszechnego Spis Muzyków Polskich. Akcję pn. "Podaj dalej !"
zorganizował działający w Krakowie Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki.

450 zespołów muzycznych, 800 chórów i 150 orkiestr zarejestrowano podczas trwającego już od roku w Małopolsce Powszechnego Spis Muzyków Polskich. Akcję pn. "Podaj dalej !" zorganizował działający w Krakowie Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki.

Niektóre z zarejestrowanych zespołów zaprezentowano w niedzielę podczas koncertu na Małym Rynku w Krakowie. Biblioteka propaguje także granie polskich przebojów.

Akcja "Podaj dalej!" trwa już rok. Dzięki niej na antenie radia PLUS zagościły takie zespoły jak Antidotum, Frago, Tropicale Thaiti Granda Banda, Frittata, Vermones, Livin Fire, Krokodyl Schroedingera, Czteropak, The Dolls oraz Baum.

W przyszłym roku Biblioteka Polskiej Piosenki planuje rozszerzenie akcji na inne województwa.

Biblioteka Polskiej Piosenki zachęca również do przyłączenia się do akcji "Grajmy po polsku!". "Amerykanie grają swoje country, Węgrzy czardasza, Czesi polkę, Argentyna tango, a Portugalczycy fado. Tymczasem Polacy zamiast grać rodzimych artystów, promują głównie innych. Wakacje mogą być doskonałą okazją do zapisania w pamięci naszych gości z zagranicy polskiej muzyki" - uważa organizator akcji i dyrektor Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki Waldemar Domański.

"Apeluję do radiowców, restauratorów, kupców, sprzedawców, hotelarzy, taksówkarzy i wielu innych osób, aby w czasie wakacji +Grali po polsku!+. Dajmy szansę Grechucie, Demarczyk, Kunickiej, Krawczykowi, Rodowicz, Sipińskiej, Skaldom, Czerwonym Gitarom, Perfectowi, ale też Luxtorpedzie, Feelowi, Gabie Kulce oraz wielu innym. Niechaj Czesław Śpiewa w polskim radiu, galerii i taksówce razem z Niemenem i Szczepanikiem! Nie zapominajmy również o polskich mazurkach i kujawiakach, które wypromowały między innymi Fryderyka Chopina i Michała Urbaniaka" - powiedział Domański.

Organizatorzy proponują, aby akcja Grajmy po polsku! odbywała się co roku i trwała od 1 czerwca do 31 sierpnia. Każdy, kto zadeklaruje chęć przystąpienia do tego projektu, może liczyć na to, że jego imię i nazwisko lub też logo oraz nazwa instytucji, którą reprezentuje zostaną wpisane na listę popierających tę inicjatywę.

Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki powstał 1 stycznia 2007 roku na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa. Początek tej instytucji dały audycje radiowe Waldemara Domańskiego na antenie Radia Kraków i zainicjowane przez niego w 2002 roku zbiorowe "Lekcje śpiewania" z udziałem Kabaretu Loch Camelot.

Celem działalności Biblioteki Polskiej Piosenki jest popularyzacja, gromadzenie, dokumentowanie zapisów polskiej piosenki, a także udostępnianie zgromadzonych zbiorów.

Kolejna, 46. "lekcja śpiewania" zorganizowana przez Bibliotekę Polskiej Piosenki, została zaplanowana na niedzielne popołudnie. Uczestnicy lekcji razem z artystami Lochu Camelot będą śpiewali piosenki legionowe w przeddzień rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.(PAP)

hp/ eaw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)