Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Moskwie odbyło się Polsko-Rosyjskie Forum Dialogu Obywatelskiego

0
Podziel się:

#
Dochodzą wypowiedzi Draczewskiego i Zanussiego; informacja o uczestnikach dyskusji
#

# Dochodzą wypowiedzi Draczewskiego i Zanussiego; informacja o uczestnikach dyskusji #

18.12. Moskwa (PAP) - Istnienie Forum Dialogu Obywatelskiego świadczy o tym, że doszło do poprawy stosunków na między Rosją i Polską - ocenił Leonid Draczewski. Zdaniem Krzysztofa Zanussiego największą zaletą Forum jest to, że pozwala nawiązać nieformalne kontakty, a "nam kontaktów z Rosją brakuje".

Były ambasador Rosji w Polsce Leonid Draczewski i reżyser Krzysztof Zanussi przewodniczyli we wtorek w Moskwie obradom Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego. Tematem posiedzenia była wielokulturowość, rozumienie tego pojęcia w Rosji i Polsce.

Rządy Polski i Rosji traktują forum jako jedną ze struktur, mających pomóc w poprawie stosunków dwustronnych.

Draczewski ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że "istnienie Forum Dialogu Obywatelskiego świadczy o tym, iż nastąpiła poprawa stosunków między Rosją i Polską". "Dobrze, że są takie fora, na których możemy otwarcie przedstawiać nasze poglądy. We wszystkich sprawach - historycznych, etycznych. I znajdować to co łączy, a nie szukać tego, co dzieli" - oznajmił.

Zdaniem rosyjskiego dyplomaty "można nawet powiedzieć, że relacje między Rosją i Polską znajdują się w jednym ze swoich szczytowych punktów". "Odnoszę wrażenie, że rozmawiamy w tym samym języku. Dawniej było to trudniejsze" - powiedział.

Draczewski podkreślił, że strona rosyjska świadomie wybrała dla tegorocznego forum taki filozoficzny temat jak multikulturowość. "Postanowiliśmy, że najpierw o tych problemach porozmawiamy w naszym rosyjsko-polskim gronie, a potem zorganizujemy ogólnoeuropejską dyskusję" - wyjaśnił.

B. ambasador dodał, że wielokulturowość to jeden z najaktualniejszych tematów współczesności. "Polska może coś powiedzieć, bo ma ogromne doświadczenie historyczne. Rosja też ma coś do powiedzenia" - oświadczył.

Z kolei Zanussi zaznaczył, że Forum Dialogu Obywatelskiego nie ma nic wspólnego z doraźną polityką. "Jego największą zaletą jest to, że pozwala nawiązać nieformalne kontakty. A nam kontaktów z Rosją brakuje. Mamy za mało kontaktów osobistych z Rosjanami, z Rosjanami wpływowymi, mającymi jakieś znaczenie dla polityki rosyjskiej. To forum służy nawiązaniu takich kontaktów" - powiedział.

Polski reżyser zauważył, że "zaproponowany w tym roku przez Rosjan temat, czyli multikulturowość, jest problemem, w którym Polska czuje się dość bezpieczna, gdyż jest krajem monoetnicznym, właściwie jednowyznaniowym". "Nie jesteśmy rozdzierani tymi problemami, jak jest rozdzierana Rosja" - podkreślił.

W opinii Zanussiego stosunki między Polską i Rosją są poprawne. "Rosja jest odmiennym krajem. Prowadzi politykę zupełnie inaczej niż cała reszta świata, a przynajmniej - cała reszta Europy. Musimy brać poprawkę na to, że są pewne gesty; że sposób mówienia jest swoisty; że nie przypomina tego języka, w którym my się zwykle porozumiewamy" - wskazał.

"Z tego punktu widzenia wydaje się, że stosunki polsko-rosyjskie nie są może gorące, jednak są poprawne i to już jest pewien sukces" - oznajmił.

W sesjach Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego uczestniczą twórcy kultury, ludzie mediów, politolodzy oraz politycy z Polski i Rosji. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 2003 r. w Warszawie, a drugie - w 2004 r. w Petersburgu. Później z powodu ochłodzenia w relacjach dwustronnych w spotkaniach nastąpiła przerwa.

Forum zostało reaktywowane w 2008 r. z inicjatywy szefów dyplomacji Polski i Rosji, Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa, a jego sesja odbyła się we wrześniu w Warszawie. Kolejne posiedzenia tej struktury zorganizowano w maju 2009 r. w Moskwie i grudniu 2010 r. w Warszawie.

Ze strony polskiej we wtorkowym spotkaniu wzięli też udział m.in. dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki, pisarz Piotr Wojciechowski, filozof o. Maciej Zięba, publicysta Grzegorz Górny oraz filmowcy - Waldemar Krzystek i Dariusz Jabłoński.

Stronę rosyjską reprezentowali także m.in. specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. międzynarodowej współpracy kulturalnej Michaił Szwydkoj, prezes Rosyjskiej Akademii Sztuk Światosław Bełza, redaktor naczelny tygodnika "Ogoniok" Wiktor Łoszak, komentator agencji RIA-Nowosti Dmitrij Babicz, redaktor naczelna portalu Perspektywy Jekatierina Narocznicka, prezes Fundacji "Prawosławna Encyklopedia" Siergiej Krawiec i pisarz Rustam Ibragimbekow.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)