Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W niedzielę - Międzynarodowy Dzień Wychodzenia z Szafy

0
Podziel się

W niedzielę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wychodzenia z Szafy
(National Coming Out Day), czyli dzień ujawniania swojej orientacji przez gejów i lesbijki. Z tej
okazji w różnych miastach Polski organizowane są happeningi.

bDACAsZh

W niedzielę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wychodzenia z Szafy (National Coming Out Day), czyli dzień ujawniania swojej orientacji przez gejów i lesbijki. Z tej okazji w różnych miastach Polski organizowane są happeningi.

Międzynarodowy Dzień Wychodzenia z Szafy przypada 11 października - został ustanowiony w 1988 r. dla upamiętnienia marszu środowiska LGBT, który odbył się rok wcześniej w Waszyngtonie i zgromadził około 500 tys. osób domagających się równych praw. Święto to, choć zostało ustanowione w Stanach Zjednoczonych, jest obchodzone m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Kanadzie, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Holandii.

W niedzielę w Warszawie przed pomnikiem Kopernika odbędzie się happening organizowany przez Grupę Roboczą ds. Euro Pride 2010 (parady środowisk LGBT, która w lipcu przyszłego roku przejdzie ulicami Warszawy). Akcja zwrócić ma uwagę opinii publicznej na zagadnienie ujawniania swojej orientacji, wynikające z tego korzyści i towarzyszące problemy.

bDACAsZj

"Coming Out Day to międzynarodowe święto, szerzej znane przede wszystkim w USA. Choć w Polsce święto to i same coming outy nie są zbyt popularne, chcemy przy tej okazji pokazać, dlaczego decydujemy się na to domniemane +obnoszenie się+, chcemy mówić o korzyściach z coming outu i problemach z nim związanych. Zapraszamy również osoby heteroseksualne, które rozumieją, jak bardzo ich znajomi chcą prowadzić normalne życie, dążyć do szczęścia i samorealizacji, a uniemożliwia im to fakt, że ich otoczenie odmawia im tego w związku z ich orientacją seksualną czy tożsamością płciową. Wy też możecie dokonać swoistego coming outu, wykazując postawę wsparcia i akceptacji wobec waszych homo- lub biseksualnych czy transpłciowych członków rodziny, przyjaciół, znajomych. To prosty sposób na pokazanie swojej solidarności" - zachęca jeden z organizatorów akcji Emil Wiśniewski.

Z kolei Lambda Warszawa i Stowarzyszenia Otwarte Forum prowadzą akcję "Wyjdź z szafy razem z nami". Jej organizatorzy zachęcają aby nagrać i zamieścić w sieci krótki film, w którym można opowiedzieć o sobie, swoim partnerze czy partnerce i o tym, dlaczego nie warto się ukrywać. Filmy można zamieszczać na specjalnie uruchomionym blogu (comingout.blox.pl) oraz kanale video na YouTube (www.youtube.com/wyjdzzszafy). Filmy można nagrywać własną kamerą, można też się zgłosić i nagrać video w siedzibie Lambdy Warszawa.

Organizatorzy akcji przekonują, że ujawnienie się ułatwia życie; choć na początku nie zawsze jest łatwo, to w perspektywie "wyjście z szafy" jest najlepszym wyjściem.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wychodzenia z Szafy olsztyński oddział Kampanii Przeciwko Homofobii zorganizował kampanię "Czas na ujawnienie". Na ulicach miasta, głównie na terenie kampusu uniwersyteckiego i w olsztyńskich klubach, pojawiły się plakaty z hasłem "Ujawnij się". Kampania ma zachęcać osoby homo- i biseksualne do wychodzenia z ukrycia i ujawnienia swojej tożsamości. (PAP)

bDACAsZp

akw/ bno/ jra/

bDACAsZK
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)