Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W niedzielę finał festiwalu "Warszawa Singera"

0
Podziel się:

VII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej 'Warszawa Singera" zakończy się w
niedzielę finałowym koncertem "Skrzypek na dachu". W trwającym od 28 sierpnia festiwalu udział
wzięło ok. 500 wykonawców.

VII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej 'Warszawa Singera" zakończy się w niedzielę finałowym koncertem "Skrzypek na dachu". W trwającym od 28 sierpnia festiwalu udział wzięło ok. 500 wykonawców.

Finałowy koncert odbędzie się na ul. Próżnej, wstęp jest wolny. Reżyserem widowiska i choreografem jest Jan Szurmiej.

Zanim jednak festiwal zakończy się, na publiczność w niedzielę czeka jeszcze sporo wydarzeń. Można będzie m.in. wziąć udział w oprowadzaniu po ul. Próżnej i Synagodze im. Nożyków. W Restauracji Koszernej Shlomo's odbędzie się dzień Kuchni Żydów Aszkenazyjskich i degustacja dań. W tym samym miejscu rabin Szalom Stambler wygłosi wykład "Czy koszernie znaczy zdrowo?".

Zaplanowano także warsztaty wycinanki żydowskiej. Wycinanka to sztuka, która szczególnie rozkwitła wśród Żydów Europy Wschodniej w XIX wieku i była ściśle związana z życiem religijnym. Najczęstsze motywy to menora, kolumny, zwięrzęta, ptaki i rośliny. Niektóre wycinanki zawierają po kilkadziesiąt misternie skomponowanych elementów. Podczas warsztatów można będzie zapoznać się z tą sztuką i stworzyć własną wycinankę.

"Sto pytań do rabina" - pod takim tytułem odbędzie się spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem w Synagodze im. Nożyków. Zaplanowano również spotkanie z ambasadorem Izraela w Polsce - Zvi Rav-Nerem.

Tomasz Krakowski z Gminy Żydowskiej w Warszawie poprowadzi warsztat pt. "Co oznaczają dźwięki szofaru (baraniego rogu)
oraz jak je wydobyć?". Uczestnicy zajęć wysłuchają m.in. fragmentów Tory i Midraszy, które nakazują wysłuchania dźwięku szofaru w każdy Nowy Rok. Spotkanie będzie tez okazją do samodzielnego wydobycia dźwięku z baraniego rogu.(PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)