Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W niedzielę rozpoczyna się Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu

0
Podziel się:

Pierwszy w dziejach Kościoła Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu rozpocznie
się w niedzielę w Watykanie. Dwutygodniowe obrady zainauguruje rano w bazylice świętego Piotra msza
pod przewodnictwem Benedykta XVI.

Pierwszy w dziejach Kościoła Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu rozpocznie się w niedzielę w Watykanie. Dwutygodniowe obrady zainauguruje rano w bazylice świętego Piotra msza pod przewodnictwem Benedykta XVI.

W zwołanych przez papieża obradach Zgromadzenia Specjalnego uczestniczyć będzie 185 ojców synodalnych, wśród nich 101 katolickich biskupów z Bliskiego Wschodu i 23 ordynariuszy dla katolików wschodniego obrządku. Ponadto będą biskupi z Afryki Północnej i Wschodniej oraz państw Europy i Ameryki, zamieszkanych przez imigrantów z Bliskiego Wschodu. W obradach uczestniczyć będą też eksperci, zarówno duchowni, jak i świeccy oraz delegacje innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, przedstawiciele islamu i judaizmu.

Obserwatorzy wśród nich wymieniają rabina Davida Rosena z Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego i przybywającego po raz pierwszy do Watykanu irańskiego ajatollaha Sejeda Mostafę Mohaghegha Ahmadabadiego z Akademii Nauk w Teheranie.

Ojcowie synodalni, wśród nich 9 patriarchów, 19 kardynałów, 65 arcybiskupów, reprezentować będą 5 milionów 707 tysięcy katolików z Bliskiego Wschodu. Zauważa się, że wierni ci stanowią zaledwie 1,6 procent całej populacji następujących krajów całego regionu: Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Cypru, Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jordanii, Iranu, Iraku, Izraela, Kuwejtu, Libanu, Omanu, Kataru, Syrii, Turcji, Terytoriów Palestyńskich i Jemenu.

Dlatego jednym z głównych tematów obrad będzie trudna sytuacja chrześcijan na tym obszarze, którego część, zwłaszcza Ziemia Święta, dotknięta jest poważnymi konfliktami.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi nazwał Synod "ziarnem pokoju".

"Bliski Wschód jest regionem, w którym chrześcijanie stanowią mniejszość, w niektórych krajach naprawdę bardzo małą i pozbawioną wszelkich wpływów politycznych czy socjalnych, i w którym wojny i trwałe napięcia wyniszczają nadzieję na przyszłość i zmuszają do emigracji" - podkreślił ks. Lombardi. Zwrócił też uwagę na nadzwyczajność tego Synodu: po raz pierwszy jest on poświęcony nie jednemu tematowi czy poszczególnemu krajowi albo kontynentowi, ale szczególnemu regionowi świata.

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)