Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W niedzielę UNICEF kończy 65 lat

0
Podziel się:

W niedzielę przypada 65. rocznica powstania Funduszu Narodów Zjednoczonych
na Rzecz Dzieci UNICEF. Pomysłodawcą i założycielem organizacji był polski naukowiec Ludwik
Rajchman.

W niedzielę przypada 65. rocznica powstania Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Pomysłodawcą i założycielem organizacji był polski naukowiec Ludwik Rajchman.

Początki UNICEF sięgają 1943 r., kiedy alianci, przewidując zniszczenia wojenne, powołali do życia UNRRA (Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy). Po II Wojnie Światowej rząd Stanów Zjednoczonych wycofał się z pomocy dla krajów bloku wschodniego. Potrzebna była organizacja, która zajęłaby się pomocą dzieciom niezależnie od miejsca, w którym przyszły na świat. Postulat ten, wysunięty przez Ludwika Rajchmana, polskiego delegata na posiedzeniu UNRRA w 1946 r., posłużył za podstawę do powołania UNICEF - Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci.

Pierwszym logo organizacji było dziecko trzymające w rękach kubek mleka - symbol pomocy, jaką UNICEF niósł dzieciom po II Wojnie Światowej.

W 1947 r. UNICEF rozpoczął akcję szczepień przeciwko najgroźniejszym chorobom wieku dziecięcego; obecnie dostarcza 40 proc. wszystkich szczepionek dla dzieci w krajach rozwijających się.

W 1953 r. UNICEF został agendą ONZ i rozszerzył swoją działalność na wszystkie kontynenty.

W 1954 r. aktor komediowy Danny Kaye został pierwszym Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF. Dziś do tego grona należą m.in. piłkarze Leo Messi, David Beckham, aktorzy sir Roger Moore, Susan Sarandon, Orlando Bloom, Jackie Chan i Mia Farrow.

Za swoją działalność UNICEF 1965 r. został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

W Polsce UNICEF był obecny od początku istnienia, natomiast stałe biuro rozpoczęło działalność na początku lat 60. Był to pierwszy Komitet Narodowy UNICEF we wschodniej części Europy.

Po zakończeniu II Wojny Światowej, w trudnych dla naszego kraju latach odbudowy, UNICEF pomagał polskim dzieciom. Dzięki temu udało się m.in. przeprowadzić program dożywiania (dla 1 mln dzieci i matek dziennie), dostarczyć mleko i tran 1,4 mln matek i dzieci, zapewnić 900 tys. wyprawek oraz tkanin i koców dla 400 tys. niemowląt, wyposażyć szkoły w 200 tys. termometrów i 1 tys. wag, zorganizować letnie obozy dla 1,5 mln najbardziej potrzebujących dzieci, wyposażyć dwa centra rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych dzieci w Konstancinie i Poznaniu, zorganizować program walki z gruźlicą dla ponad 5,5 mln dzieci, wyposażyć 20 zakładów przetwórstwa mleka i sześć nowoczesnych mleczarni w Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Krakowie.

W 2002 r. zmieniła się rola UNICEF w Polsce, ponieważ ONZ zaliczyła Polskę do krajów wysoko rozwiniętych. Od tego czasu większość działań pomocowych Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF skierowana jest do najuboższych krajów na świecie.

Jak podkreśla Martyna Markun z UNICEF Polska, Polacy chętnie angażują się w działania organizacji. Dzięki wsparciu darczyńców z Polski UNICEF finansuje szczepienia przeciw odrze, tężcowi i polio, chroni dzieci przed odwodnieniem z powodu biegunki; leczy maluchy cierpiące na skutek niedożywienia. W ciągu ostatnich 5 lat polscy darczyńcy przekazali ponad 50 mln zł na projekty pomocy dzieciom prowadzone przez m.in. w Rogu Afryki, Sierra Leone, Angoli, Pakistanie, Etiopii, Kongo, na Haiti, Sri Lance i Madagaskarze.

Obecnie UNICEF Polska prowadzi kampanię charytatywną "Faceci ratują dzieci". Celem akcji jest zebranie funduszy na szczepionki przeciw polio, gruźlicy lub tężcowi dla 250 tys. dzieci i 800 tys. kobiet w ciąży w Sierra Leone. Wystarczy 74 zł, aby zapewnić 180 szczepionek przeciwko polio (www.faceciratujadzieci.pl).

UNICEF działa w ponad 190 krajach i co roku ratuje życie około 7 mln dzieci. W sytuacji klęski humanitarnej jako jedna z pierwszych organizacji niesie pomoc w miejscu tragedii. UNICEF walczy też o przestrzeganie prawa każdego dziecka do zdrowia, edukacji, równości i ochrony.(PAP)

akw/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)