Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W niedzielę w kościołach modlitwy za kierowców

0
Podziel się:

Kościół katolicki w Polsce w najbliższą niedzielę będzie się modlił za
kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Księża mają przypominać, że kierujący pojazdami
powinni przestrzegać przepisów, a także zachowywać całkowitą trzeźwość.

Kościół katolicki w Polsce w najbliższą niedzielę będzie się modlił za kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Księża mają przypominać, że kierujący pojazdami powinni przestrzegać przepisów, a także zachowywać całkowitą trzeźwość.

Tegoroczną niedzielę modlitw za kierowców organizuje krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura we współpracy z Komendą Główną Policji i Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dla ludzi wierzących ma być to czas refleksji nad tym, w jaki sposób zachowują się na drogach.

W materiałach przygotowanych przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców czytamy, że chrześcijański kierowca powinien być zawsze życzliwy i we wszystkich okolicznościach przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a także zachowywać całkowitą trzeźwość.

"Żyć to znaczy być w drodze" - pisze w słowie skierowanym do uczestników ruchu drogowego ks. Midura. "Przeżywając traumę spowodowaną przez tragiczne wypadki drogowe musimy zawsze pamiętać, że jako ludzie jesteśmy pielgrzymami na tym świecie" - podkreśla.

Ks. Midura przypomina, że przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie powstaje pierwszy w Europie pomnik pamięci Ofiar Wypadków oraz planowany jest ośrodek pomocy i terapii dla osób poszkodowanych w wypadkach.

"Ufając, że z każdym rokiem będzie się poprawiał stan techniczny naszych dróg, zróbmy wszystko, co do nas należy, aby każdy człowiek mógł nimi bezpiecznie podróżować" - apeluje krajowy duszpasterz kierowców. Tegoroczne hasło to "kierowcy i piesi świadkami miłości na każdej drodze".

W niedzielę o godz. 8.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie zostanie odprawiona msza św. w intencji wszystkich polskich kierowców, a także ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem, w szczególności pilotów. Mszy przewodniczyć będzie ks. Midura.

W ubiegłym roku na terenie kraju wydarzyły się 4 144 wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym. Wynika z tego, że w co 9 wypadku zginął co najmniej jeden człowiek.

W 2009 roku głównym powodem tragedii na drogach była nadmierna prędkość. Blisko 11 tysięcy wypadków drogowych tj. 31,2 proc. spośród wszystkich wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami, w których zginęło aż 1438 osób tj. 45,8 proc. było wynikiem niedostosowania prędkości do warunków ruchu.

W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 865 osób mniej niż w 2008 roku. Pomimo, że spadła liczba ofiar śmiertelnych nadmierna prędkość jest nadal główną przyczyną wypadków. Piraci drogowi każdego dnia powodują śmierć 4 osób.

W 2009 roku doszło do 2576 wypadków z udziałem motocyklistów. Zginęły w nich 194 osoby, a 1228 zostało rannych. (PAP)

pro/ malk/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)