Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W niedzielę wyniki konkursu na projekt Muzeum Historii Polski

0
Podziel się:

Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt siedziby
Muzeum Historii Polski (MHP) zostaną ogłoszone w niedzielę w Warszawie. Udział w konkursie wzięły
zespoły architektoniczne z całego świata. Muzeum ma powstać nad warszawską Trasą Łazienkowską.

Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt siedziby Muzeum Historii Polski (MHP) zostaną ogłoszone w niedzielę w Warszawie. Udział w konkursie wzięły zespoły architektoniczne z całego świata. Muzeum ma powstać nad warszawską Trasą Łazienkowską.

W opinii dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro, rozstrzygnięcie konkursu to bardzo ważne wydarzenie. "Powołanie Muzeum Historii Polski jest jednym z najważniejszych w Polsce przedsięwzięć polityki historycznej w ciągu ostatnich 10 lat, dlatego tak ważne jest rozstrzygnięcie konkursu na gmach, w którym się znajdzie ta placówka. Ponadto budowa stałej siedziby MHP w Warszawie nad Trasą Łazienkowską to nie tylko wyzwanie interesujące i trudne architektonicznie, ale też bardzo prestiżowe. I co też jest istotne: Muzeum Historii Polski z pomocą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się zorganizować konkurs, który przebiega pod patronatem najważniejszej organizacji zrzeszającej architektów (Międzynarodowa Unia Architektów - UIA), zaś członkami jury są wybitni światowi architekci" - powiedział PAP w środę Kostro.

Konkurs na architektoniczny projekt budynku MHP ogłoszono w kwietniu 2009 r. Na I etap konkursu nadesłano 324 prace. Najwięcej - 161 - z Polski. 55 prac złożyli architekci ze Stanów Zjednoczonych, 45 - z Francji, a 37 - z Chin. Wśród 70 krajów, z których wpłynęły zgłoszenia, były tak odległe jak Trynidad i Tobago, Kazachstan, Malezja, Puerto Rico czy Tajwan.

Rozstrzygnięcie I etapu konkursu nastąpiło 30 lipca br. Wówczas do II etapu zakwalifikowano 10 prac, spośród których w niedzielę jury pod przewodnictwem Jong Soung Kimma z Korei Południowej wybierze zwycięski projekt.

Od niedzieli przez dwa tygodnie w budynku Skylight Złote Tarasy można będzie oglądać wystawę wszystkich nadesłanych na konkurs prac - w tym nagrodzonych i wyróżnionych. Ze względu na wymogi regulaminu konkursu organizatorzy nie ujawniają szczegółów o 10 finałowych projektach. Wiadomo jedynie, że koncepcje ich autorów są zróżnicowane pod względem stylu i sposobu zagospodarowania przestrzeni - są projekty budynków, które przykrywają w całości Trasę Łazienkowską i takie, które są od niej bardziej odsunięte. Zróżnicowana jest także ich wysokość, a także usytuowanie w stosunku do Wisły oraz przestrzeni parku.

Ogólna pula nagród w konkursie wynosi 350 tys. euro, z czego zwycięzca otrzyma 90 tys. euro. Każdy z autorów wybranych do II etapu prac otrzymał zwrot kosztów udziału w konkursie w wysokości 20 tys. euro. Na lata 2010-2011 zaplanowano prace przygotowawcze do budowy, która ma się rozpocząć wiosną 2011 roku.

Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Ma być nowoczesną placówką muzealną posługującą się technologią multimedialną i interaktywnymi formami prezentacji, w sposób nowoczesny ukazującą całość polskiej historii. Budynek MHP będzie miał ok. 20 tys. mkw. powierzchni, w tym ok. 9 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej. Przewidywana wartość inwestycji to 87 mln euro, z czego ok. 80 proc. będzie pochodzić z funduszy Unii Europejskiej.

Na początku lutego br. Zarząd Dróg Miejskich oficjalnie zezwolił na przykrycie pasa al. Armii Ludowej i wybudowanie w tym miejscu Muzeum Historii Polski. Brak decyzji ZDM był ostatnią przeszkodą formalną blokującą ogłoszenie konkursu architektonicznego na siedzibę MHP. Obecnie Muzeum działa w tymczasowej siedzibie przy ul. Hrubieszowskiej. Prowadzi już akcje wystawiennicze i edukacyjne. (PAP)

agz/ ls/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)