Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W niedzielę wyrusza pociąg specjalny do Katynia

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej informacji o przebiegu samej uroczystości i szersza wypowiedź sekretarza ROPWiM
#

# dochodzi więcej informacji o przebiegu samej uroczystości i szersza wypowiedź sekretarza ROPWiM #

08.04. Warszawa (PAP) - Pielgrzymka rodzin katyńskich w 71. rocznicę zbrodni NKWD z 1940 r., popełnionych na polskich jeńcach i więźniach, wyruszy w niedzielę pociągiem specjalnym do Smoleńska. W podróży będzie uczestniczyło ponad 200 krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i żołnierze Wojska Polskiego.

Uczestnicy podróży wezmą udział w poniedziałkowych uroczystościach w Lesie Katyńskim z udziałem prezydentów Polski i Rosji - Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa.

Uroczystości związane z 71. rocznicą zbrodni katyńskiej rozpoczną się po godz. 16 (czasu rosyjskiego, czyli ok. godz. 14 czasu polskiego) od złożenia przez obu prezydentów wieńca pod pomnikiem ofiar represji NKWD w rosyjskiej części Kompleksu Memorialnego "Katyń". Następnie po odegraniu hymnu rosyjskiego i prawosławnej modlitwie uroczystości przeniosą się na Polski Cmentarz Wojenny, gdzie prezydenci złożą hołd polskim ofiarom mordu NKWD z 1940 r.

Odegrany zostanie polski hymn, odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne i apel poległych. Pod koniec uroczystości przedstawiciele rodzin katyńskich oraz prezydenci Polski i Rosji złożą wieńce i zapalą znicze pod monumentem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej. Planowane jest także przejście do Muzeum Katyńskiego, gdzie prezydenci wpiszą się do księgi pamiątkowej Polskiego Cmentarza Wojennego.

Po uroczystościach w Lesie Katyńskim nastąpi przejazd do Smoleńska, gdzie prezydenci złożą wieńce w miejscu upamiętniającym katastrofę smoleńską.

"Ta pielgrzymka jest symbolicznym dokończeniem tej pielgrzymki kwietniowej z zeszłego roku, którą przerwała tragiczna katastrofa samolotu z 10 kwietnia" - powiedział PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert. Rada jest organizatorem pielgrzymki rodzin katyńskich.

Według sekretarza Rady fakt, że prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew przyjedzie do Katynia i złoży hołd ofiarom zbrodni, jest ważnym wydarzeniem dla polsko-rosyjskich relacji. "Po raz pierwszy na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu pojawi się tak wysoki rangą przedstawiciel władz Rosji. To jest niesłychanie ważne i piękne" - podkreślił Kunert, dodając, że sama obecność prezydenta Rosji w Katyniu jest już czynem, a nie tylko gestem.

"Ze słowami, gestami, czynami władz rosyjskich mamy do czynienia od pewnego czasu, ale jeszcze w większym wymiarze mamy do czynienia ze zwycięstwem prawdy w społeczeństwie rosyjskim" - zaznaczył Kunert. Jak podkreślił, żaden oficjalny dokument, żadne oświadczenie władz państwowych nie zastąpi emisji filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy w pierwszym kanale rosyjskiej telewizji. Dodał, że dzięki temu przebieg zbrodni katyńskiej poznało 25 milionów Rosjan, którzy wcześniej "w 90 proc. nie mieli pojęcia czym był Katyń".

W pociągu, który będzie liczył 13 wagonów sypialnych, znajdzie się ok. 300 osób, w tym ponad 200-osobowa grupa rodzin ofiar katyńskich, m.in. zrzeszonych w Federacji Rodzin Katyńskich. Poza rodzinami ofiar, pociągiem pojadą żołnierze kompanii honorowej Wojska Polskiego oraz harcerze, którzy zajmą się ewentualną pomocą medyczną dla podróżnych. Komendantem pociągu - tak jak w ubiegłorocznej pielgrzymce rodzin katyńskich - będzie kpt. Damian Matysiak z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Wszystkie osoby przed odjazdem pociągu z Warszawy mają otrzymać identyfikatory oraz informacje o czasie i warunkach podróży i o szczegółach planowanych uroczystości. Jak zapewnia Rada, podróżujący będą mogli liczyć na posiłki oraz napoje, które dostarczy PKP.

Jak informuje Rada na swojej stronie internetowej www.radaopwim.gov.pl, pociąg wyjedzie o godz. 10.55 z dworca Warszawa Gdańska (zbiórka na dworcu o godz. 9.55). W Smoleńsku będzie w poniedziałek ok. godz. 6 rano (czasu rosyjskiego).

Przed uroczystościami w Lesie Katyńskim krewni ofiar zbrodni katyńskiej będą mogli pojechać specjalnie podstawionymi autokarami na miejsce katastrofy samolotu 10 kwietnia 2010 r. "To będą indywidualne wizyty osób, które zechcą poświęcić chwilę refleksji w tym miejscu. W tym czasie nie odbędą się tam jednak żadne oficjalne uroczystości" - powiedział Kunert.

"Wśród krewnych ofiar zbrodni katyńskiej znajdzie się wiele osób, które będą chciały zobaczyć miejsce katastrofy samolotu. Z różnych pobudek - z jednej strony ze względu na znajomość osób, które zginęły, a także z chęci konfrontacji tego, co widzimy na ekranach telewizorów z rzeczywistym obrazem tego miejsca" - powiedziała PAP Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, która po jego śmierci w katastrofie smoleńskiej zastąpiła go na stanowisku prezesa Federacji Rodzin Katyńskich.

Jak dodała, uroczystość na terenie katyńskich cmentarzy - polskiego i rosyjskiego, na którym pogrzebano rosyjskie ofiary stalinizmu - ma mieć charakter symboliczny i będzie trwała krótko. "Przypomnimy to, co jest najważniejsze, jeśli chodzi o zbrodnię katyńską" - zapowiedziała.

Według planów pociąg specjalny wyjedzie do Warszawy w poniedziałek w godzinach wieczornych po krótkiej obiadokolacji w jednej ze smoleńskich restauracji. W Warszawie pociąg ma być ok. 13.30 następnego dnia.

Norbert Nowotnik (PAP)

nno/ hgt/ ajg/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)