Notowania

wiadomości
15.04.2012 18:13

W Niemczech zainaugurowano polski program kulturalny

Przegląd osiągnięć polskiej kultury współczesnej - filmów, poezji, muzyki i sztuk wizualnych - zainaugurował w niedzielę w teatrze Schauspiel w Kolonii polski program kulturalny Klopsztanga. Będzie on realizowany w Nadrenii Północnej-Westfalii do końca roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd osiągnięć polskiej kultury współczesnej - filmów, poezji, muzyki i sztuk wizualnych - zainaugurował w niedzielę w teatrze Schauspiel w Kolonii polski program kulturalny Klopsztanga. Będzie on realizowany w Nadrenii Północnej-Westfalii do końca roku.

"Zaczynamy dzisiaj wielki program obecności polskiej kultury w Nadrenii Północnej-Westfalii" - powiedziała podczas niedzielnej uroczystości w kolońskim teatrze wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

Kurator programu Aleksander Gowin w rozmowie z PAP zaznaczył: "Na jeden dzień zamieniliśmy ten teatr w dom otwarty, w którym niemiecka publiczność mogła spotkać się nie tylko z najmłodszą kulturą polską, ale także z kulturą, która kształtowała Polskę przez ostatnie 30 lat".

Dodał, że niedzielny przegląd stanowi zapowiedź programu, który będzie realizowany w Nadrenii Północnej-Westfalii przez kilka najbliższych miesięcy. W jego ramach w ponad 20 miastach regionu - m.in. w Duesseldorfie, Kolonii, Bochum, Essen, Muenster, Bonn i Akwizgranie - odbędzie się kilkadziesiąt imprez prezentujących polską kulturę.

Klopsztanga znaczy po śląsku "trzepak". "W kulturze polskiej i niemieckiej trzepak odgrywał podobną rolę - był miejscem kultury, zabawy i wymiany informacji" - powiedział PAP dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn. Prowadzona przez niego instytucja przygotowała program wspólnie z Polskim Instytutem w Duesseldorfie.

"Z trzepaka korzystali młodzi, tam się bawili i dorastali. Dlatego Klopsztanga to program młody, tworzony przez ludzi młodych i skierowany do młodej publiczności. Pokazuje alternatywną stronę polskiej kultury i jest otwarty na wpływy innych kultur" - tłumaczył Potoroczyn.

Na rozpoczęcie programu Klopsztanga niemiecka publiczność zgromadzona w teatrze Schauspiel w Kolonii mogła wysłuchać najbardziej znanych polskich piosenek w wykonaniu zespołu Baaba feat. m.bunio.s i Gaby Kulki.

Pokazywano też instalacje wideo czołowych polskich artystów sztuk wizualnych: Mirosława Bałki, Katarzyny Kozyry, Dominika Lejmana, Cezarego Bodzianowskiego i Artura Żmijewskiego.

Poezję polskiego noblisty Czesława Miłosza prezentowała wybitna niemiecka aktorka Barbara Nuesse. Tego dnia w kolońskim teatrze można było również usłyszeć wiersze niemieckich poetów młodego pokolenia. "Kolonia to miejsce, w którym spotyka się wiele różnych kultur. Chcieliśmy wpasować się w kontekst społeczno-kulturowy tego miasta, dlatego zorganizowaliśmy slam poetycki z udziałem przedstawicieli pięciu lokalnych kultur oraz polskiej slamerki" - powiedział Gowin.

Niemiecka publiczność mogła zobaczyć zdjęcia polskich i niemieckich ośrodków przemysłowych - Zagłębia Ruhry i Górnego Śląska - autorstwa fotografików: Andrzeja Tobisa, Arkadiusza Goli i Piotra Wójcika.

Pokazy filmów "Heniek" w reż. Elizy Kowalewskiej i Grzegorza Madeja oraz "Świteź" w reż. Kamila Polaka otworzyły cykl "Polnischer Film on Tour". W ramach kina objazdowego Polski Instytut w Duesseldorfie pokaże w miastach całego regionu kilkanaście polskich produkcji zrealizowanych w ciągu ostatnich dwu lat, m.in.: "Ki" w reż. Leszka Dawida, "Salę samobójców" w reż. Jana Komasy, "Wymyk" w reż. Grega Zglinskiego, "Kawałek lata" w reż. Marty Minorowicz.

W programie niedzielnego przeglądu znalazła się też dyskusja "Opór - pomiędzy Solidarnością a nową utopią" z udziałem dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego i współtwórcy filmu "Polskie lato" Martinem Wiebelem. Film opowiadający o niemieckiej pomocy dla Solidarności można też było obejrzeć w ramach niedzielnej inauguracji.

Klopsztanga jest polską odpowiedzią na Sezon Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii "Tam'Tam". Na festiwalu, realizowanym w 2011 r. w kilkunastu polskich miastach, prezentowano dorobek kulturalny Niemiec ostatnich 30 lat.

Więcej informacji o programie kulturalnym można znaleźć na stronie: www.klopsztanga.de

Z Kolonii Magdalena Cedro (PAP)

mce/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz