Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Nieświeżu zawiśnie najcenniejszy gobelin Białorusi

0
Podziel się:

W dawnym zamku Radziwiłłów w Nieświeżu na zachodzie Białorusi zawiśnie
najstarszy i najcenniejszy gobelin w kraju, zatytułowany "Tryumf Cezara". Kilka dni temu
zaprezentowano go po raz pierwszy - poinformował portal tut.by.

W dawnym zamku Radziwiłłów w Nieświeżu na zachodzie Białorusi zawiśnie najstarszy i najcenniejszy gobelin w kraju, zatytułowany "Tryumf Cezara". Kilka dni temu zaprezentowano go po raz pierwszy - poinformował portal tut.by.

Liczący ponad 400 lat gobelin z wełny i jedwabiu został wykonany ręcznie przez mistrzów brukselskich. Nabyto go niedawno po potwierdzeniu autentyczności przez dwa zespoły ekspertów: białoruskich i litewskich.

"Można powiedzieć, że zachował się w dobrym stanie - powiedziała kierowniczka oddziału muzeum w Nieświeżu Maryna Wajtowicz. - Górny szlaczek oraz środkowa część gobelinu zostały wykonane w drugiej połowie XVI w.".

Nie wyklucza ona, że gobelin został rozcięty pod koniec XVI w., a podczas prac restauracyjnych ponownie połączony. Na wierzchniej stronie gobelinu widać szwy.

Gobelin z napisem po łacinie "Tu Juliusz Cezar zabił olbrzyma, którego nikt nie był w stanie pokonać" zawiśnie w Sali Teatralnej zamku w Nieświeżu, gdyż tylko tam jest na niego wystarczająco dużo miejsca. Zanim jednak stanie się stałym eksponatem, przejdzie konserwację w Wilnie.

Założycielem pierwszej na Białorusi manufaktury gobelinów był książę Michał Kazimierz Radziwiłł Rybeńko (1702-1762). Powstała ona w 1736 r. w położonych niedaleko od Nieświeża Koreliczach. Do dziś zachowało się niewiele wykonanych w niej tkanin i znajdują się ona w muzeach Krakowa i Warszawy - pisze tut.by.

Alaksiej Budnik z muzeum w Nieświeżu podkreślił, że Radziwiłłowie jako jeden z najbogatszych rodów w Europie mogli sobie pozwolić na posiadanie wielu gobelinów i zachowały się świadectwa na ten temat w zamkowych inwentarzach z XVII i XVIII w.

Największy rozkwit zamku w Nieświeżu przypadł na czasy Michała Kazimierza Radziwiłła Rybeńki oraz Karola Stanisława Radziwiłła Panie Kochanku (1734-1790). Zamek wzbogacił się wówczas m.in. o salę teatralną. Po marszu Napoleona na Moskwę w 1812 r. budowla zaczęła podupadać, gdyż spustoszyli ją Rosjanie w odwecie za przyłączenie się Dominika Radziwiłła do walk po stronie Napoleona.

Prace konserwatorskie rozpoczęto pod koniec XIX w. W 2005 roku kompleks zamkowo-parkowy wraz z przyległym kościołem pod wezwaniem Bożego Ciała został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, a w 21 lipca 2012 r. oficjalnie otwarto zamek po odnowieniu trzech ostatnich sal: Balowej i dwóch Jadalnych - Małej i Dużej.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)