Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bakteria
30.05.2011 17:37

W Norwegii też wykryto bakterię EHEC

Zakażona nią partia hiszpańskich ogórków nie trafiła jednak do sprzedaży.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Bakterię, powodującą groźne dla życia infekcje układu trawiennego, znaleziono w Norwegii na ogórkach pochodzących z Hiszpanii - poinformowały norweskie władze.

Podkreślono, że bakterie znaleziono na bardzo małej partii hiszpańskich ogórków, które nie trafiły jeszcze do sklepów.

W Norwegii nie zanotowano dotąd zachorowań wywołanych przez EHEC. W Szwecji i Danii jest już natomiast ok. 40 przypadków - wszyscy chorzy przebywali ostatnio w Niemczech.

EHEC jest skrótem anglojęzycznej nazwy enterohemorrhagic Escherichia coli, oznaczającej enterokrwotoczny szczep pałeczki okrężnicy (łac. Escherichia coli). EHEC może wywołać groźny dla życia zespół hemolityczno-mocznicowy, określany skrótem HUS (od anglojęzycznej nazwy haemolytic-uraemic syndrome), powodujący ostrą niewydolność nerek.

Obecność EHEC mikrobiolodzy z Hamburga, w którego okolicach odnotowano najwięcej zachorowań, stwierdzili w ogórkach sałatkowych importowanych z Hiszpanii i sprzedawanych na targu w tym mieście. Władze hiszpańskie podkreślają, że nie można wykluczać, iż ogórki zostały zanieczyszczone w czasie transportu do Niemiec albo już w Niemczech.

Według najnowszych danych, w Niemczech bakterie EHEC spowodowały dotychczas śmierć 14 osób. Berliński Instytut im. Roberta Kocha ponowił w poniedziałek zalecenie, żeby nie spożywać surowych warzyw, zwłaszcza w północnych Niemczech, gdzie obserwuje się najwięcej zachorowań.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t85479.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bakteria;ehec;w;hiszpanskich;ogorkach,163,0,839331.html) Bakteria EHEC w hiszpańskich ogórkach Mikrobiolodzy z Hamburskiego Instytutu Higieny wykryli EHEC w trzech próbkach tych warzyw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t140471.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ograniczaja;import;ogorkow;z;hiszpanii,90,0,841306.html) Ograniczają import ogórków z Hiszpanii Belgia wprowadziła częściowy zakaz importu ogórków z Hiszpanii z powodu stwierdzenia w nich bakterii EHEC.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t132102.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grozna;bakteria;z;niemiec;nie;grozi;polsce,39,0,839207.html) Groźna bakteria z Niemiec nie grozi Polsce W Niemczech zaraziło się już 600 osób. Władze ostrzegają przed jedzeniem ogórków, sałaty i pomidorów.
Tagi: bakteria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz