Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W ogrodzie Marszewo może postać m.in. ścieżka w koronach drzew

0
Podziel się:

Wieża widokowa, ścieżka w koronach drzew czy tafla szkła, przez którą będzie
można obejrzeć korzenie drzew - to niektóre propozycje na zagospodarowanie Leśnego Ogrodu
Botanicznego Marszewo, leżącego na peryferiach Gdyni.

Wieża widokowa, ścieżka w koronach drzew czy tafla szkła, przez którą będzie można obejrzeć korzenie drzew - to niektóre propozycje na zagospodarowanie Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo, leżącego na peryferiach Gdyni.

W piątek w Gdyni w Nadleśnictwie Gdańsk zaprezentowano prace, które zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo. Pierwsze miejsce zajęła praca zespołu projektantów z Lublina. Autorzy proponują m.in. budowę wieży widokowej i ścieżki w koronach drzew, która wykorzystywałaby naturalne ukształtowanie terenu. Chcą też, by system korzeniowy drzewa można było oglądać przez taflę hartowanego szkła.

Zespół architektów z Krakowa, których praca zajęła drugie miejsce, proponuje natomiast m.in. budowę różnego rodzaju ścieżek edukacyjnych i rekreacyjnych oraz parku linowego na terenie ogrodu.

Na razie nie wiadomo, kiedy nagrodzone projekty powstaną. "Zrealizujemy je, jak będziemy mieli pieniądze" - powiedział Witold Ciechanowicz z Nadleśnictwa Gdańsk. Nadleśnictwo ubiega się o pieniądze na ten cel m.in. z funduszy unijnych. Zwrócił uwagę, że przy zagospodarowywaniu ogrodu mogą być wykorzystane dowolne pomysły z każdego z wybranych projektów.

Do tej pory zagospodarowano i udostępniono zwiedzającym teren o powierzchni ok. 5 ha. Na razie mogą go zwiedzać jedynie grupy zorganizowane, zwłaszcza dzieci i młodzież szkolna. Leśnicy prowadzą tam zajęcia edukacyjne; dzieci mogą się dowiedzieć m.in., na czym polega praca leśnika, a także nauczyć się rozpoznawać drzewa oraz podstawowe gatunki ptaków i ssaków. Do dyspozycji mają leśną ścieżkę edukacyjną "Szlak wiewiórki".

Ciechanowicz powiedział PAP, że ogród w pełnej okazałości będzie można oglądać za 20-30 lat, kiedy wyrosną sadzone w ostatnich latach drzewa i inne rośliny. W 2013 roku zasadzono tam nowe rośliny, głównie rodzimych gatunków.

W ogrodzie mają rosnąć drzewa, krzewy i rośliny strefy umiarkowanej i borealnej, w tym gatunki charakterystyczne dla Pomorza. Odwiedzający będą też mogli podziwiać gatunki ginące i rzadko spotykane w regionie, a także rośliny chronione. Pierwsza kolekcja kilkudziesięciu niespotykanych obecnie odmian jabłoni, gruszy i innych drzew owocowych została założona w 2008 roku. Jest też plantacja kruszczyka szerokolistnego (rodzaj storczyka), przesadzona przez pracowników UG z terenu lotniska w Gdyni Kosakowie.

Leśny Ogród Botaniczny jest jedynym tego typu obiektem w rejonie Trójmiasta; na listę polskich ogrodów botanicznych wpisano go w 2010 roku. Ogród o powierzchni ok. 50 ha został założony przez Nadleśnictwo Gdańsk we współpracy z miastem Gdynia i Uniwersytetem Gdańskim.(PAP)

bls/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)