Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Olsztynie zainaugurowano obchody Roku Grunwaldzkiego

0
Podziel się:

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zainaugurował w czwartek obchody
Roku Grunwaldzkiego, podczas którego upamiętniona będzie 600. rocznica bitwy pod Grunwaldem.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zainaugurował w czwartek obchody Roku Grunwaldzkiego, podczas którego upamiętniona będzie 600. rocznica bitwy pod Grunwaldem.

Podczas inauguracji obchodów marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas poinformował, że w ramach uczczenia rocznicy odbędzie się szereg imprez nie tylko w regionie, ale w całym kraju. "Zaprosiliśmy do współpracy m.in. samorząd Krakowa i woj. małopolskiego, a także województwa pomorskie i mazowieckie" - powiedział Protas.

Szczegółowe kalendarium wszystkich wydarzeń do końca października opracować ma Narodowe Centrum Kultury.

Podczas Roku Grunwaldzkiego mają być organizowane sympozja i konferencje naukowe, powstanie także cykl specjalnych wydawnictw poświęconych Grunwaldowi, który będzie ukazywał się pod nazwą "Biblioteczka Grunwaldzka". W ramach tej serii Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie w czerwcu 2010 roku wyda m.in. publikacje pt. "Banderia Pruthenorum" oraz "Szkice Grunwaldzkie", a w lipcu "Wojny polsko-krzyżackie" oraz "Grunwald sławimy. Antologia tekstów".

Jubileusz uświetnią także koncerty oraz liczne inscenizacje historyczne, z których największa ma być lipcowa rekonstrukcja bitwy na polach Grunwaldu. Wicemarszałek warmińsko-mazurskiego Jolanta Szulc poinformowała, że już pracują grupy robocze, które przygotowują zabezpieczenie medyczne tej imprezy, a także jej promocję. W konkursie wybrano już także logo obchodów, które przedstawia jadącego konno woja.

Szulc zapowiedziała, że inscenizację lipcowej bitwy samorząd województwa chce wykorzystać do promocji turystyki historycznej na Warmii i Mazurach. "Powstaną m.in. historyczne ścieżki i szlaki turystyczne" - powiedziała wicemarszałek.

Od marca na polach Grunwaldu przeprowadzanych jest szereg inwestycji, które mają przygotować miejsce bitwy do przyjęcia ok. 100 tys. turystów. Postaje już m.in. zaplecze sanitarne, amfiteatr na blisko tysiąc osób, pawilon pola namiotowego, w którym będzie można m.in. ugotować posiłki. Wicedyrektor Muzeum Warmii i Mazur Juliusz Wilczewski poinformował w czwartek, że prace remontowo-budowlane w Grunwaldzie zakończą się w maju 2010 roku.

Stoczona 10 lipca 1410 roku Bitwa pod Grunwaldem była największą bitwą średniowiecznej Europy. (PAP)

jwo/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)