Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W październiku kongres małych i średnich przedsiębiorstw

0
Podziel się:

Analiza sytuacji firm w Polsce i Unii Europejskiej, przygotowanie
postulatów legislacyjnych dla władz oraz współpraca przedsiębiorstw z samorządami to tematy
zaplanowanego na 6-7 października I Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w
Katowicach.

Analiza sytuacji firm w Polsce i Unii Europejskiej, przygotowanie postulatów legislacyjnych dla władz oraz współpraca przedsiębiorstw z samorządami to tematy zaplanowanego na 6-7 października I Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

"Po 21 latach od transformacji jest najwyższy czas, aby sprawdzić, na ile wyrównaliśmy dysproporcje, jakie dzieliły nas od starej piętnastki (ówczesnych członków EWG - PAP) w 1989 r." - powiedział w imieniu organizatorów prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik.

Jak zauważył w czasie wtorkowej konferencji w Warszawie, w przypadku Polski udział małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) zarówno w wytwarzaniu PKB, jak i w zatrudnieniu, nadal pozostaje niższy niż w całej Unii Europejskiej.

Prezes RIG w Katowicach zapowiedział również, że zadaniem kongresu jest poszerzenie współpracy małych firm z kontrahentami z krajów leżących na wschód od UE.

Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff wyjaśnił, że celem katowickiego spotkania jest ponadto poprawienie przepisów regulujących funkcjonowanie firm sektora MSP. "Nie możemy być zadowoleni z regulacji, które obecnie obowiązują w Polsce i Unii Europejskiej" - stwierdził.

Jak dodał, tematem kongresu będą również kwestie pomocy publicznej oraz rozwiązania dotyczące sektora usług. "Konkurencja na tym rynku musi być oparta na wspólnie przyjętych standardach pracy" - dodał.

Zdaniem szefowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożeny Lublińskiej-Kasprzak, najważniejszymi problemami najmniejszych firm jest słabe wykorzystanie nowych technologii, krótki okres działalności nowo zakładanych przedsiębiorstw, brak myślenia strategicznego, niekorzystanie z zewnętrznego finansowania oraz brak współpracy z innymi firmami i sektorem nauki.

"Warto o tym dyskutować, () jakie instrumenty powinny zostać wdrożone i jakie działania należy podjąć, aby sytuacja sektora MSP w tym zakresie się poprawiła" - powiedziała prezes PARP.

Członek rady programowej kongresu Jerzy Samborski, zwrócił uwagę na rolę administracji lokalnej i regionalnej w działalności małych i średnich przedsiębiorstw. "Samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie stają się coraz bardziej podmiotowymi czynnikami rozwoju społecznego i gospodarczego Unii Europejskiej" - przypomniał.

Organizatorem I Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach wraz z Krajową Izbą Gospodarczą, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i Związkiem Rzemiosła Polskiego. Nad wydarzeniem patronat objął prezydent Bronisław Komorowski.

W ciągu dwóch dni kongresowych obrad odbędzie się 11 paneli dyskusyjnych, w których ma wziąć udział 80 prelegentów z Polski i zagranicy. Wśród nich przedstawiciele rządu, eksperci oraz reprezentanci samorządów.

Według organizatorów, w kongresie weźmie udział ponad 2 tys. uczestników.(PAP)

dpa/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)