Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W PE odbędzie się debata o powodzi w Polsce

0
Podziel się:

W Parlamencie Europejskim odbędzie się debata o skutkach powodzi w Polsce
- poinformował w czwartek jej pomysłodawca, eurodeputowany PiS Tomasz Poręba. Zgodziła się na to
Konferencja Przewodniczących europarlamentarnych frakcji politycznych.

W Parlamencie Europejskim odbędzie się debata o skutkach powodzi w Polsce - poinformował w czwartek jej pomysłodawca, eurodeputowany PiS Tomasz Poręba. Zgodziła się na to Konferencja Przewodniczących europarlamentarnych frakcji politycznych.

"By efektywnie pomóc powodzianom, należy uruchomić wszystkie możliwe środki, w tym środki unijne" - powiedział europoseł Poręba.

Zgodnie z decyzją Konferencji Przewodniczących, na której forum propozycję przedstawił szef skupiającej posłów PiS Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Michał Kamiński, debata odbędzie się podczas najbliższej sesji plenarnej w Strasburgu 14-17 czerwca.

Poręba, zasiadający w komisji rozwoju regionalnego PE, zaapelował także do premiera Donalda Tuska o zwrócenie się do Komisji Europejskiej o uruchomienie Funduszu Solidarności UE na zwrot części kosztów naprawy szkód w wyniku klęsk żywiołowych. KE w środę zapewniła, że jest gotowa pomóc Polsce uzyskać wsparcie z unijnego Funduszu.

Polska nigdy jeszcze nie wystąpiła o wsparcie z Funduszu Solidarności UE. Od jego powstania w 2002 roku środki pomocowe zostały przyznane 33 razy. W środę polski rząd aktywował natomiast Europejski Mechanizm Obrony Cywilnej, zwracając się do partnerów w UE o pomoc w związku z wielkimi powodziami na południu kraju i nadsyłanie pomp, na co kilka krajów odpowiedziało już pozytywnie.

Także w środę inny eurodeputowany PiS, Zbigniew Ziobro, wystąpił z inicjatywą przyjęcia przez PE rezolucji wzywającej Komisję Europejską do udzielenia pomocy krajom dotkniętym powodzią. Pomysł zyskał wsparcie pozostałych polskich europosłów.

Michał Kot (PAP)

kot/ ap/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)