Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W PG rozpoczęto prace dot. zmian w prokuraturze wojskowej

0
Podziel się:

Rozpoczęły się prace dotyczące reformy prokuratury wojskowej, spowodowane
są one m.in. zmniejszeniem się liczby spraw prowadzonych przez te prokuratury - poinformowała PAP
Prokuratura Generalna. Na efekty prac trzeba będzie jednak poczekać kilka miesięcy.

Rozpoczęły się prace dotyczące reformy prokuratury wojskowej, spowodowane są one m.in. zmniejszeniem się liczby spraw prowadzonych przez te prokuratury - poinformowała PAP Prokuratura Generalna. Na efekty prac trzeba będzie jednak poczekać kilka miesięcy.

Opracowaniem propozycji zmian - "w związku z zaistniałymi w ostatnich latach przemianami w Siłach Zbrojnych RP, a także ograniczeniem właściwości prokuratur wojskowych" - zajmuje się specjalny zespół powołany niedawno przez prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Na jego czele stoi naczelny prokurator wojskowy gen. Krzysztof Parulski. Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się w środę.

Rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa poinformował, że zespół m.in. "przyjął jako kierunek dalszego działania konieczność podjęcia prac legislacyjnych zmierzających do poszerzenia właściwości wymiaru sprawiedliwości sprawowanego w wojsku". "Tym samym zespół odrzucił koncepcję likwidacji prokuratury wojskowej" - zaznaczył płk Rzepa.

"Na razie zespół rozpoczął prace, które mają charakter opiniujący i pomocniczy; w sprawie zmian w prokuraturze wojskowej trwa dyskusja i obecnie nie można mówić o ostatecznym stanowisku Prokuratury Generalnej" - zastrzegł jednak w rozmowie z PAP rzecznik PG, prok. Mateusz Martyniuk. Dodał, że prace mogą potrwać kilka miesięcy.

Dyskusja prawników na temat ustroju prokuratury wojskowej i potrzeby odrębnego powszechnego i wojskowego wymiaru sprawiedliwości toczy się od kilku lat. Problem został wywołany m.in. w związku z przeprowadzonym programem profesjonalizacji i zmniejszenia liczebności polskiej armii. Sformułowane trzy lata temu wytyczne określiły liczebność wojska na 100 tys. żołnierzy zawodowych i docelowo 20 tys. w Narodowych Siłach Rezerwowych.

Ponadto od początku 2009 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, w której przewidziano możliwość przekazania sprawy sądowi powszechnemu w razie zwolnienia żołnierza z czynnej służby wojskowej. "Niewątpliwie wystąpi zmniejszenie ilości spraw prowadzonych przez wojskowe jednostki organizacyjne prokuratury, jak i ilość spraw rozpoznawanych przez sądy wojskowe" - zaznaczano w 2008 r. w uzasadnieniu zmian.

Temat utrzymania bądź zniesienia rozdziału powszechnego i wojskowego wymiaru sprawiedliwości pojawił się m.in. podczas wyborów prokuratora generalnego w styczniu 2010 r. Przyszły prokurator generalny Andrzej Seremet, odpowiadając wtedy na pytanie z ankiety Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, czy jest zwolennikiem utrzymywania dualizmu powszechnego i wojskowego wymiaru sprawiedliwości, odpowiedział: "Tak, ponieważ zmiana nie przyniosłaby wiele pożytku wymiarowi sprawiedliwości, a byłaby kosztowna, trzeba było tego dokonać w czasie prac nad nową konstytucją i kodyfikacją ustaw karnych".

Z przedstawionego w marcu sprawozdania prokuratora generalnego z ostatniego roku działalności prokuratury wynika, że w 2010 r. wojskowe jednostki organizacyjne prokuratury prowadziły3 448 spraw o przestępstwa i wykroczenia. Zakończono natomiast łącznie 3105 spraw, w tym: 2107 postępowań przygotowawczych, 427 spraw, w których odmówiono wszczęcia postępowania przygotowawczego i 571 spraw o wykroczenia. W końcu ubiegłego roku prokuratura wojskowa liczyła 157 prokuratorów.

Natomiast, jak wynika z danych zamieszczonych na stronie NPW, w 2009 r. wojskowe jednostki organizacyjne prokuratury prowadziły 5 936 spraw o przestępstwa i wykroczenia. Zakończono zaś łącznie 5 541 spraw.

Marcin Jabłoński (PAP)

mja/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)