Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W piątek - Międzynarodowy Dzień Emigranta

0
Podziel się:

W Warszawie i okolicach żyje ok. 150 tys. imigrantów, wzrasta liczba
cudzoziemskich uczniów i studentów w warszawskich szkołach i na uczelniach. Z okazji przypadającego
w piątek Międzynarodowego Dnia Emigranta w Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowano uroczystą
galę z udziałem m.in. imigrantów z Turcji, Ukrainy i Konga.

W Warszawie i okolicach żyje ok. 150 tys. imigrantów, wzrasta liczba cudzoziemskich uczniów i studentów w warszawskich szkołach i na uczelniach. Z okazji przypadającego w piątek Międzynarodowego Dnia Emigranta w Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowano uroczystą galę z udziałem m.in. imigrantów z Turcji, Ukrainy i Konga.

Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński ocenił, że w Warszawie i okolicach żyje ok. 150 tys. imigrantów, m.in. Wietnamczyków, Białorusinów i Ukraińców.

"Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem dla emigrantów, a zdecydowana ich większość przebywa w woj. mazowieckim" - powiedziała Anna Rostocka z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. Zaznaczyła, że część migrantów przebywa w Polsce legalnie, ale jest także tzw. szara strefa i trudno oszacować, ilu imigrantów w niej żyje.

Dodała, że liczbę trudno też oszacować z tego względu, iż wielu z nich migruje cyrkulacyjnie, tzn. wjeżdżają i wyjeżdżają. "Migranci pracują głównie w budownictwie, usługach, zajmują się dziećmi. Wietnamczycy i Chińczycy pracują głównie w handlu" - podkreśliła.

Zaznaczyła, że Organizacja ds. Migracji prowadziła szkolenie dla nauczycieli dotyczące komunikacji wielokulturowej w szkołach. Prowadzone są też programy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

"Wzrasta liczba cudzoziemców - uczniów i studentów. W warszawskich szkołach prowadzonych przez samorząd jest ich ponad tysiąc oraz ponad tysiąc w szkołach publicznych. Jest też 3,8 tys. studentów realizujących cały tok studiów w Warszawie, do tego trzeba wliczyć ok. tysiąca studentów w ramach Erasmusa" - powiedział wicedyrektor stołecznego Biura Edukacji Mirosław Sielatycki.

Międzynarodowy Dzień Emigranta ustanowiony był 10 lat temu z okazji przyjęcia Międzynarodowej Konwencji o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników - Migrantów i Członków Ich Rodzin. Celem Konwencji jest ochrona wszystkich pracowników - migrantów, legalnych i nielegalnych, przed wyzyskiem poprzez ustanowienie międzynarodowych standardów w zakresie opieki społecznej, ochrony socjalnej i praw człowieka oraz wynikających z nich obowiązków dla państw wysyłających i przyjmujących migrantów. W szczególności Konwencja ma zapobiegać nielegalnemu i niezgodnemu z przepisami zatrudnianiu migrantów. Polska nie jest stroną konwencji.(PAP)

dom/ akw/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)