Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W piątek mija termin nadsyłania uwag do projektu ws. OFE

0
Podziel się:

Uwagi do projektu założeń zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu
funduszy emerytalnych wciąż napływają; teraz będą analizowane; od ich zawartości zależy dalszy
przebieg prac nad projektem - dowiedziała się PAP w kancelarii premiera.

Uwagi do projektu założeń zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych wciąż napływają; teraz będą analizowane; od ich zawartości zależy dalszy przebieg prac nad projektem - dowiedziała się PAP w kancelarii premiera.

Termin konsultacji społecznych w sprawie założeń nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych upływa w piątek. Zgodnie z nimi, mają powstać dwa subfundusze emerytalne A i C. Pierwszy inwestowałby dynamicznie, głównie w akcje. Drugi - bezpiecznie, przede wszystkim w obligacje. Obecnie istniejące fundusze inwestujące w sposób mieszany - w akcje i obligacje - byłyby stopniowo likwidowane.

Na 5 lat przed emeryturą wszystkie środki ubezpieczonych byłyby przekazywane do subfunduszu C, zaś na 10 lat przed emeryturą każdy mógłby zdecydować, czy jego pieniądze już mają trafić do subfunduszu C, czy też mają jeszcze zostać w subfunduszu A (maks. 5 lat). Inna propozycja dotyczy zmniejszenia od 1 lipca 2011 r. opłaty pobieranej od składek przekazywanych do OFE - do 2,3 proc. (obecnie 3,5 proc.), a od 2012 r. - do 2 proc. Zespół ministra w KPRM Michała Boniego, który przygotował założenia, proponuje też m.in. likwidację od 1 stycznia 2014 r. akwizycji na rzecz OFE.

Na stronie KPRM widnieją uwagi zgłoszone przez: NSZZ Solidarność, OPZZ, ZRP, GPW, NBP, ZUS, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, Polską Izbę Ubezpieczeń, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, Powszechne Towarzystwo Emerytalne Pocztylion-Arka, Powszechne Towarzystwo Emerytalne Polsat, Izbę Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.

Swoje opinie nadesłały też resorty: rolnictwa, sprawiedliwości, spraw zagranicznych, pracy. Na temat projektu wypowiedziało się również Rządowe Centrum Legislacji oraz rzecznik ubezpieczonych. Na stronie brakuje natomiast opinii organizacji pracodawców i niektórych związków. 25 listopada w sprawie projektu ma się zebrać Komisja Trójstronna.

W czwartek minister pracy Jolanta Fedak oceniła, że zmiany w OFE, przygotowane przez zespół Michała Boniego, są korzystne wyłączenie dla towarzystw emerytalnych. Jej zdaniem, proponowane zmiany w funkcjonowaniu OFE nie spowodują, że system emerytalny stanie się tańszy, ponieważ zostaje wprowadzona nowa opłata, tzw. solidarnościowa. System ten nie będzie też prostszy i bezpieczniejszy - oceniła. Dobrym pomysłem - jej zdaniem - jest wprowadzenie subfunduszu, w którym środki zebrane na emeryturę będą inwestowane bezpiecznie i nie będą podlegały wahaniom giełdowym.

Pozytywnie projekt oceniły wcześniej organizacje pracodawców i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. Według Izby, Pracodawców RP oraz Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP), zmiany w przepisach dotyczących OFE są pozytywne głównie dlatego, że mają charakter kompleksowy, a ich celem jest poprawa efektywności Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Negatywnie oceniają założenia związki zawodowe. (PAP)

jzi/ je/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)