Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W piątek upływa termin rejestracji list wyborczych

0
Podziel się:

W piątek 13 października o północy upływa
termin rejestracji list kandydatów na radnych w listopadowych
wyborach samorządowych.

W piątek 13 października o północy upływa termin rejestracji list kandydatów na radnych w listopadowych wyborach samorządowych.

Według danych PKW, Polacy 12 listopada wybiorą 46 790 radnych. Na liczbę tę składa się 561 radnych 16 sejmików wojewódzkich, 6284 radnych powiatowych, 1707 radnych w miastach na prawach powiatu, 37 831 radnych gminnych oraz 407 radnych dzielnic Warszawy.

Prawo do zgłaszania list kandydatów na radnych mają te komitety wyborcze, które zarejestrowane zostały przez PKW lub odpowiedniego komisarza wyborczego. Takich komitetów jest ogółem 13 254.

Listy kandydatów na radnych zgłaszane są odrębnie dla każdego okręgu wyborczego. Zgłasza się je w terytorialnych komisjach wyborczych: dzielnicowej (w przypadku wyborów do rad dzielnic Warszawy), gminnej, powiatowej lub wojewódzkiej. W każdym okręgu dany komitet może zgłosić tylko jedną listę kandydatów.

Jeśli komitet chce zgłosić też kandydata na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, musi zarejestrować listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie.

Partia polityczna, która zgłosiła kandydatów na radnych w ramach koalicyjnego komitetu wyborczego, nie może już uczynić tego samodzielnie albo w innej koalicji.

Po zgłoszeniu listy komitet wyborczy nie może dokonać zmiany w niej, np. niemożliwe jest uzupełnienie listy lub zmiana kandydatów albo ich kolejności na liście.

Po zarejestrowaniu listy usunąć z niej nazwisko kandydata może tylko komisja wyborcza. Dzieje się tak, gdy kandydat: zmarł (wtedy komitet może uzupełnić to miejsce na liście), utracił prawo wybieralności, złożył oświadczenie na piśmie o wycofaniu zgody na kandydowanie.

Komisja wyborcza unieważnia rejestrację listy, jeżeli nie pozostaje na niej nazwisko żadnego kandydata lub jeżeli komitet wyborczy powiadomi komisję o swoim rozwiązaniu.

Kandydować na radnego może osoba posiadająca prawo wybieralności, będąca obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat, stale zamieszkała na obszarze działania danej rady, czyli odpowiednio: gminy, miasta, dzielnicy Warszawy, albo powiatu lub województwa. Kandydat na radnego nie musi stale zamieszkiwać na obszarze okręgu wyborczego, w którym kandyduje.

Kandydatem na radnego nie może być osoba: karana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego; której warunkowo umorzono postępowanie w sprawie popełnienia takiego przestępstwa; która została pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym, pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu, ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądowym.

O mandat radnego można ubiegać się tylko w jednym okręgu wyborczym, tylko z jednej listy kandydatów i tylko do jednej rady, czyli do rady gminy lub rady powiatu albo do sejmiku województwa. Nie można też równocześnie kandydować do rady dzielnicy Warszawy i do którejkolwiek z pozostałych rad.

Tylko komitety, które zarejestrują listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie, będą miały prawo wystawić w niej kandydata na wójta burmistrza lub prezydenta miasta.

Komitety będą miały czas na zgłoszenie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do północy 18 października.

Możliwe jest jednoczesne kandydowanie na radnego i na wójta w tej samej lub innej gminie. W wypadku uzyskania obu mandatów, mandat radnego wygasa z mocy prawa.

Również 18 października upłynie termin zawiadomienia właściwej komisji wyborczej o zawarciu przez komitety wyborcze umowy o utworzeniu grupy list (bloku) i wspólnym podziale mandatów.(PAP)

mok/ par/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)