Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W piątek wielka inauguracja Centrum Nauki Kopernik

0
Podziel się:

Ponad 450 eksponatów, 22 eksponaty artystyczne, sześć wystaw stałych, 20
tys. m kw. powierzchni, 100 animatorów towarzyszących zwiedzającym i prawie pół miliona gości
rocznie, to najważniejsze liczby dotyczące Centrum Nauki Kopernik, które już w piątek uroczyście
zainauguruje działalność.

Ponad 450 eksponatów, 22 eksponaty artystyczne, sześć wystaw stałych, 20 tys. m kw. powierzchni, 100 animatorów towarzyszących zwiedzającym i prawie pół miliona gości rocznie, to najważniejsze liczby dotyczące Centrum Nauki Kopernik, które już w piątek uroczyście zainauguruje działalność.

"To pierwsze tak duże w Polsce i największe w tej części Europy centrum nauki" - zapewnił podczas konferencji prasowej dyrektor Centrum Robert Firmhofer.

Centrum będzie otwierane w kilku etapach. Już od piątku zwiedzający skorzystają z 350 eksponatów i pięciu stałych wystaw znajdujących się w tzw. module A budynku. Będą to: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Człowiek w ruchu", "Człowiek i środowisko" i specjalna galeria dla dzieci "Bzzz!".

W grudniu otwarty zostanie "Teatr Robotyczny", w którym regularnie będzie można oglądać sztuki przedstawiane przez maszyny. W programie znajdą się m.in. "Bajki robotów" Stanisława Lema. "To pierwszy na świecie teatr, w którym w roli aktorów wystąpią roboty" - zapowiedział wicedyrektor Centrum Piotr Kossobudzki.

Pozostała część eksponatów będzie dostępna dopiero od przyszłego roku, kiedy do dyspozycji zwiedzających oddane zostaną m.in. laboratoria, galeria "Re:generacja" i centrum konferencyjne.

Późną wiosną 2011 roku będzie można już korzystać z multimedialnego planetarium. "Planetarium to 16 metrowa kopuła, wewnątrz której dzięki nowoczesnej aparaturze będzie można oglądać nie tylko gwiazdy, ale dosłownie zanurzyć się w filmie wyświetlanym dookoła" - zapewnił Piotr Kossobudzki. W planetarium wyświetlane będą zarówno filmy o podróżach do gwiazd, o tym jak wygląda wnętrze komórki czy jak wyglądał świat w czasach dinozaurów, ale również koncerty rockowe.

Obecnie w trakcie przygotowań są również "Park Odkrywców" oraz ogród na dachu Centrum. Jak zapewnił Kossobudzki, będzie to przestrzeń publiczna dostępna bezpłatnie dla wszystkich.

"Centrum Nauki Kopernik wyrosło z autentycznej potrzeby znacznej środowiska naukowego i potrzeby publiczności obcowania z nauką" - mówił Firmhofer.

Jak przypomniał, po raz pierwszy idea powstania Centrum pojawiła się w 1997 roku, kiedy przedstawiciele zespołów organizujących Piknik Naukowy i Festiwal Nauki w Warszawie otrzymali prestiżową Nagrodę im. Hugona Steinhausa za wybitne osiągnięcia w popularyzacji nauki.

Wówczas prof. Magdalena Fikus i prof. Łukasz Turski - publicznie i całkowicie niezależnie od siebie - wyrazili marzenie, by w ślad za tymi przedsięwzięciami pojawiła się możliwość budowy czegoś trwalszego. Fikus nazwała to nowoczesnym muzeum nauki, a Turski użył nazwy eksploratorium.

"W 2004 roku to marzenie zaczęło przybierać formę materialną. Udało się przekonać ówczesnego prezydenta m.st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego i ministra nauki i informatyzacji prof. Michała Kleibera, a później minister edukacji Krystynę Łybacką do powołania i wybudowania naszego Centrum. Była to decyzja ponad podziałami partyjnymi" - powiedział dyrektor CNK. Budowa "Kopernika" rozpoczęła się w 2008 roku, a w czerwcu roku 2010 instalowano już pierwsze wystawy.

Działalność "Kopernika" rozpocznie się od "Wielkiego Wybuchu" - multimedialnego, plenerowego spektaklu w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke. Na godzinną opowieść przedstawioną na tle elewacji Centrum, złożą się efekty świetlne, projekcje, animacje i występy na żywo oraz elementy filmu.

Jak przekonują twórcy Centrum, jego otwarcie ma być dla polskiej nauki właśnie niczym tytułowy "Wielki Wybuch". "Bardzo chcielibyśmy wspomagać debatę publiczną na tematy naukowe. Jest mnóstwo zagadnień, którymi nauka nas zaskakuje są to m.in. zagadnienia związane z biotechnologią, tym co potrafi medycyna, chemia. Warto się zastanowić czy powinniśmy się ich obawiać, czy wspierać jako podatnicy. Centrum to miejsce, w którym będzie można takie rzeczy omówić" - zapowiedział wicedyrektor Centrum.

Po piątkowym "Wielkim Wybuchu" i symbolicznym otwarciu drzwi wszyscy chętni będą mogli po raz pierwszy zwiedzać Centrum, które będzie otwarte do godz. 2 w nocy. W weekend otwarcia (6-7 listopada) Centrum będzie bezpłatnie otwarte dla wszystkich chętnych między godz. 10 a 19.(PAP)

ekr/ tot/ jbr/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)