Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Płocku uczczono 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej

0
Podziel się:

Dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej radni Płocka nadali we
wtorek dwóm ulicom w centrum miasta nazwy 4. Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej oraz 8. Pułku
Artylerii Lekkiej im. Bolesława Krzywoustego.

Dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej radni Płocka nadali we wtorek dwóm ulicom w centrum miasta nazwy 4. Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej oraz 8. Pułku Artylerii Lekkiej im. Bolesława Krzywoustego.

Po uroczystej sesji płockiej rady miasta jej uczestnicy, w tym kombatanci, złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Prezes płockiego zarządu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych płk Antoni Jelec powiedział, że chociaż kampania wrześniowa 1939 r. oznacza w historii Polski początek koszmaru hitlerowskiej i sowieckiej okupacji, to pamięć o niej sprawiła, iż w społeczeństwie nigdy nie zgasła wiara w odzyskanie wolności, a w czasach najnowszych pamięć ta legła u podstaw wstąpienia naszego kraju do NATO i Unii Europejskiej.

"W dziejach naszego narodu są daty szczególne. Ten wrzesień pozostanie dla nas symbolem nieugiętej walki, walki wbrew wszelkim przeciwnościom" - dodał płk Jelec.

Podkreślił on, iż "dziwi postawa niektórych w świecie historyków i polityków, którzy próbują winę za wybuch II wojny światowej przypisać Polsce, a przedwojennego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka obwołać niemieckim szpiegiem".

  1. Pułk Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej został zorganizowany w 1920 r. W 1939 r. stacjonował w garnizonie w Płocku. Po wybuchu II wojny światowej w ramach Nowogrodzkiej Brygady Kawalerii pułk walczył w obronie Sierpca i Płocka, osłaniał także Działdowo i Lidzbark. Duże straty zdecydowały o rozwiązaniu pułku 23 września 1939 r. Został on reaktywowany w ramach Armii Krajowej i działał w okolicach Sochaczewa, Grójca i Błonia.
  1. Pułk Artylerii Lekkiej im. Bolesława Krzywoustego zorganizowano w 1918 r. W 1921 r. został przeniesiony z Łomży do Płocka. W 1939 r. jego żołnierze walczyli w składzie 8. Dywizji Piechoty pod Mławą, a następnie wycofali się do Nowego Dworu koło Modlina. Pułk nosił imię księcia Bolesława Krzywoustego, średniowiecznego władcy Polski, którego szczątki spoczywają w płockiej katedrze.

Oddziały niemieckie wkroczyły do Płocka 9 września 1939 r. Do wyzwolenia przez jednostki I Frontu Białoruskiego w styczniu 1945 r. ofiarami hitlerowskiego terroru padła jedna trzecia mieszkańców miasta, czyli około 11 tys. osób, w tym kilka tysięcy płockich Żydów. (PAP)

mb/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)