Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W PO kończy się głosowanie internetowe w wyborach szefa partii

0
Podziel się

Do wtorku członkowie PO mogą przez internet głosować na szefa partii. W
poniedziałek, właśnie w ten sposób, ma oddać głos premier. Donald Tusk i jego konkurent w
partyjnych wyborach Jarosław Gowin prowadzą kampanię spotykając się z lokalnymi działaczami i
polemizują poprzez media.

bErjxMcB

Do wtorku członkowie PO mogą przez internet głosować na szefa partii. W poniedziałek, właśnie w ten sposób, ma oddać głos premier. Donald Tusk i jego konkurent w partyjnych wyborach Jarosław Gowin prowadzą kampanię spotykając się z lokalnymi działaczami i polemizują poprzez media.

Tusk spotkał się w ostatnim czasie z członkami lokalnych struktur Platformy z 16 województw (w ubiegłym tygodniu m.in. z przedstawicielami partii z województw kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego). Spotkania organizowano w Warszawie, Sopocie, Koszalinie i Łańsku, wzięło w nich udział około półtora tysiąca osób - czytamy na stronie internetowej PO.

Także Gowin jeździ po kraju w ramach kampanii wyborczej. Na spotkaniach z działaczami PO prezentuje swój program "Przedsiębiorczość - Rodzina - Obywatelskość". Postuluje w nim m.in. urlopy macierzyńskie dla kobiet na "umowach śmieciowych", studentek i bezrobotnych, bony wychowawcze oraz ordynację mieszaną w wyborach do Sejmu.

bErjxMcD

Do tej pory nie doszło do debaty Gowina z Tuskiem, ale obaj kandydaci na szefa PO polemizują poprzez media. W weekend premier mówił m.in., że ma wrażenie, iż Gowin nie jest do końca przekonany, na czele jakiej partii chce stanąć. "Być może dlatego tyle uwagi poświęca politykom z innych partii, a wobec własnej jest przesadnie krytyczny" - ocenił szef rządu.

Także w liście skierowanym w ubiegłym tygodniu do działaczy PO Tusk stwierdził, że przestaje wierzyć w dobre intencje swego konkurenta do fotela szefa Platformy, kiedy słyszy od Gowina ciepłe słowa pod adresem PiS i wyłącznie krytyczne pod adresem Platformy. Podkreślił, że Gowin ma pełne prawo do startu w wyborach, ale "dziś sam musi sobie odpowiedzieć, gdzie jest jego miejsce".

W poniedziałek w radiu TOK FM Gowin ripostował, że Tusk musi czuć się zaskoczony "twardą konkurencją" w wewnętrznych w wyborach. Zadeklarował po raz kolejny, że nie chce odchodzić z PO, ale przyznał, że czuje się "wypychany" z partii.

"Nie mam takiego zamiaru (odchodzenia z PO - PAP), ale jestem też realistą, znam dobrze historię PO - pamiętam, co spotkało Macieja Płażyńskiego, Andrzeja Olechowskiego, Pawła Piskorskiego, Zytę Gilowską, Jana Rokitę, co o mały włos nie spotkało Grzegorza Schetynę" - powiedział b.minister sprawiedliwości.

bErjxMcJ

Pytany, czy czuje się wypychany z PO Gowin odparł: "Oczywiście". "Ta cała seria wypowiedzi czołowych polityków PO, że ja już jestem +poza+, ma dwa cele: z jednej strony chodzi o to, aby zniechęcić do głosowania na mnie szeregowych członków PO, a z drugiej - jest to ostrzał artyleryjski, który przygotowuje przyszłą decyzję Donalda Tuska" - powiedział Gowin.

Kampania wyborcza w PO potrwa jeszcze dwa tygodnie. Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" podała, że jej dziennikarzowi udało się zdobyć kartę uprawniającą do głosowania na szefa PO i oddać w nich ważny głos. "Rz" zdradza, że dziennikarz zagłosował w sieci na Donalda Tuska, a korespondencyjnie na Jarosława Gowina, by nie zmieniać ostatecznego wyniku wyborów.

Krystyna Skowrońska (PO), szefowa partyjnej komisji, która ma czuwać nad przebiegiem wyborów powiedziała PAP w poniedziałek, że jest to "incydentalna sprawa".

"Wybory są zabezpieczone, natomiast któryś z członków PO musiał przekazać dziennikarzowi swoją kartę do głosowania. Nie mamy żadnych sygnałów, aby takich sytuacji było więcej" - zaznaczyła Skowrońska. Poinformowała też, że po zakończeniu głosowania internetowego upublicznione zostaną cząstkowe dane dotyczące frekwencji w wyborach szefa PO.

bErjxMcK

Nowy przewodniczący Platformy zostanie wybrany bezwzględną większością głosów w głosowaniu internetowym i korespondencyjnym. Internetowe głosowanie zakończy się we wtorek 6 sierpnia, natomiast do 19 sierpnia działacze PO, którzy wybiorą głosowanie korespondencyjne, mają czas na odesłanie kart wyborczych pocztą. Wyniki głosowania mają być znane po 20 sierpnia.(PAP)

laz/ mok/ ura/

bErjxMde
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)