Notowania

wiadomości
30.08.2011 18:38

W Podlaskiem do Sejmu zarejestrowało się 7 komitetów

Siedem komitetów wyborczych zarejestrowało do godz. 18 we wtorek swoich kandydatów w wyborach do Sejmu w województwie podlaskim. Do podziału jest tam czternaście mandatów poselskich.

Podziel się
Dodaj komentarz

Siedem komitetów wyborczych zarejestrowało do godz. 18 we wtorek swoich kandydatów w wyborach do Sejmu w województwie podlaskim. Do podziału jest tam czternaście mandatów poselskich.

PO, PiS, SLD, PSL i Ruch Palikota zarejestrowały pełne listy kandydatów, czyli po 28 osób. Lista partii PJN ma 27 nazwisk.

O ponowny wybór ubiega się wszystkich piętnastu posłów obecnej kadencji (w tej kadencji Podlaskie miało o jednego posła więcej, niż w nowej kadencji parlamentu). To czternaście osób, które uzyskały mandaty w wyborach w 2007 roku oraz Krzysztof Tołwiński (PiS), który objął mandat po wicemarszałku Sejmu Krzysztofie Putrze, po jego tragicznej śmierci w katastrofie pod Smoleńskiem.

Liderem listy PO jest prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, wcześniej poseł Parlamentu Europejskiego. Znaleźli się tam również, m.in. posłowie Damian Raczkowski, Robert Tyszkiewicz, Józef Klim, Leszek Cieślik i Jacek Żalek. Na liście jest też m.in. Aleksander Sosna, zastępca prezydenta Białegostoku i społeczny doradca prezydenta Komorowskiego ds. prawosławia i mniejszości białoruskiej.

PiS również stawia na obecnych siedmiu posłów tej partii. Jedynką na liście jest Krzysztof Jurgiel, za nim miejsce ma Jarosław Zieliński. Trzecie miejsce ma były marszałek województwa, w ostatnich wyborach samorządowych kandydat partii na prezydenta Białegostoku Dariusz Piontkowski. Na liście są również posłowie: Mariusz Kamiński, Jacek Bogucki, Lech Kołakowski i Kazimierz Gwiazdowski.

Liderami listy SLD są dwaj posłowie partii: Jarosław Matwiejuk (nie należy do partii) oraz Eugeniusz Czykwin. Również listę PSL otwiera poseł, Jan Kamiński, jedyny parlamentarzysta ludowców w regionie.

Jedynką PJN jest Karol Tylenda, w przeszłości samorządowiec w sejmiku i członek władz województwa podlaskiego. Na tej liście zainteresowanie mediów wzbudza też Jarosław Kaczyński, doradca rolny z okolic Czyżewa.

Jak poinformował PAP dyrektor OKW w Białymstoku Marek Rybnik, trwa jeszcze rejestracja Komitetu Wyborczego Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke.(PAP)

rof/ bur/ la/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz